ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Post i modlitwa w intencji powołań

Młodzi, szukający swojej drogi życiowej, stają w tym czasie przed podjęciem ważnych decyzji. Są wśród nich powołani przez Chrystusa do służby w świętym kapłaństwie. Bądźmy razem z nimi przez modlitwę, dobrą radę, a przede wszystkim dając przykład życia bez reszty oddanego Bogu.

W środę 12 sierpnia, zachęcamy do podjęcia razem z ks. Biskupem Ordynariuszem ścisłego postu, wypełniając ten dzień modlitwą.

Zapraszamy w tym dniu do kościoła seminaryjnego, by w godz. od 12.00 do 13.00 złączyć się na wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji powołań.

I czwartek miesiąca

6 sierpnia o godz. 20.30 zapraszamy do kościoła seminaryjnego na pierwszoczwartkową modlitwę w intencji powołań.

 
 
 

 Rekolekcje kapłańskie 2020

Zapraszamy na rekolekcje kapłańskie


19-21 sierpnia 2020 r.


prowadzi O. Tadeusz Bargiel OFMCap

 rozpoczęcie o godz. 10.00

Zakończenie roku akademickiego

Zakończyliśmy kolejny rok naszej formacji. Uroczystej dziękczynnej Eucharystii przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. Wraz z ks. biskupem Eucharystię celebrowali: rektor seminarium ks. dr Rafał Kułaga, profesorowie, wychowawcy oraz ojcowie duchowni.

W homilii bp Nitkiewicz zwracał uwagę, że wiedzę zdobytą w seminarium trzeba poszerzać i uzupełniać przez spotkania z Bogiem i ludźmi.

Po Eucharystii na placu seminaryjnym ks. biskup wraz ze zgromadzoną wspólnotą seminaryjną zasadzili cedr libański. Biskup Ordynariusz ofiarował również do seminarium dwie sosny wejmutki wyhodowane z drzewa rosnącego w ogrodzie domu biskupiego.

Dobry Pasterz

Tradycyjnie rok formacji kończymy wspólną modlitwą przy figurze Dobrego Pasterza, znajdującą się na naszym wirydarzu. W przeddzień wyjazdu na wakacje, dziękowaliśmy Bogu za szczęśliwie przeżyty kolejny rok akademicki. Przy figurze Dobrego Pasterza odśpiewaliśmy wspólnie "Barkę" oraz Apel Jasnogórski.

Na zakończenie wspólnej modlitwy proboszcz kaplicy kl. Piotr Biernacki podsumował mijający rok akademicki oczami kleryka :)

Dzień skupienia

Ostatni w tym roku akademickim dzień skupienia poprowadził dla nas ojciec duchowny Szymon Brodowski. Ojciec podał nam kilka wskazówek jak dobrze przeżyć czas wakacji. Przestrzegał nas, by czasu wakacji nie traktować jako odpoczynku od Pana Boga, ale przede wszystkim jako szansę do pogłębienia relacji z Nim. Odpoczynek jest ważny, po tak trudnym roku formacji, który był inny niż dotychczasowe. Ojciec zachęcał do niezaniedbywania regularnego rachunku sumienia oraz sumiennej medytacji Pisma Świętego.

Imieniny Piotra i Pawła

Czerwiec to miesiąc, w którym szczególnie czcimy Serce Jezusa, w tym miesiącu przypada także ważna uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła.  W czasie, gdy niemal każdy myśli o wakacjach Kościół daje nam przykład dwóch Apostołów, którzy odważnie poszli za głosem Chrystusa. Z tej okazji podczas Mszy św. w kaplicy seminaryjnej modliliśmy się w intencji księży, którzy noszą imiona tych dwóch filarów Kościoła. W naszej wspólnocie imieniny obchodzili ks. prefekt Piotr Przysucha, ks. profesor Paweł Lasek oraz Dyrektor Archiwum Diecezjalnego i Biblioteki Diecezjalnej – ks. Piotr Tylec.  Życzymy drogim solenizantom wielu łask Bożych, by nie bali się pójść z odwagą i zapałem za Jezusem, i jak święci patroni odważnie głosili Ewangelię, tym których Pan Bóg postawi na ich drodze życia. Niech Maryja - Matka kapłanów wstawia się za nimi i uprasza potrzebne łaski.

Jubileuszowe wotum

Z okazji Jubileuszu 200-lecia istnienia naszego seminarium, jako jubileuszowe wotum, została wykonana złota róża dla Matki Bożej, zaprojektowana przez artystę Marcina Gruszczyńskiego. Róża została wykonana przez krakowską Pracownię Brązowniczą, która w 1999 r. wykonała kielich mszalny jako dar dla Ojca Świętego Jana Pawła II, złożony w imieniu kapłanów naszej diecezji w czasie wizyty papieskiej w Sandomierzu.

Zwyczaj ofiarowywania złotych róż sięga XI wieku i jest wyrazem szacunku dla Matki Bożej. Róża zostanie umieszczona obok koronowanego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem w czasie uroczystości jubileuszowych jako nasze wotum za szczególną opiekę nad seminarium, którego Niepokalana jest główną patronką.

Msza święta neoprezbiterów

Tradycją naszego seminarium jest Msza Święta prymicyjna księży neoprezbiterów w kościele seminaryjnym. W tym roku Eucharystii przewodniczył ks. Bartłomiej Stawowy, który jako alumn pełnił funkcję proboszcza kościoła św. Michała Archanioła. Homilię wygłosił ks. dr Bartłomiej Krzos. Odnosząc się do liturgicznego wspomnienia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny zachęcił nowych księży, aby na wzór Matki Bożej wiernie zachowywali w swoim sercu Słowo Boże. Po Mszy Świętej księża neoprezbiterzy udzielili wszystkim zebranym błogosławieństwa.


Doświadczyć, aby świadczyć

W Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa do kościoła seminaryjnego przybyli przedstawiciele Wspólnot dla Intronizacji NSPJ z naszej diecezji. Punktem kulminacyjnym spotkania była Msza Święta, którą poprzedziła adoracja Najświętszego Sakramentu. Eucharystii przewodniczył ks. Rektor, natomiast homilię wygłosił ks. Stanisław Olszówka - diecezjalny duszpasterz Wspólnoty dla Intronizacji NSPJ. Kaznodzieja przypomniał  zebranym w świątyni seminaryjnej jak ważny dla naszej Ojczymy jest kult Serca Pana Jezusa. Już w 1920 roku biskupi poświęcili całą Polskę Bożemu Sercu. "Aby móc świadczyć o wielkim skarbie jakim jest Serce Jezusa, najpierw musimy doświadczyć Jego miłości. Doświadczenie Bożej miłości, zobowiązuje nas do świadczenia o niej. Bóg pragnie byśmy przyjmowali tę miłość, odwzajemniali oraz przekazywali innym", mówił ks. Stanisław.
Po zakończeniu Eucharystii, członkowie Wspólnoty udali się do auli, gdzie ks. Rektor pokrótce przedstawił historię naszego seminarium w związku z trwającym jubileuszem.
Dziękujemy Wspólnocie dla Intronizacji NSPJ za przybycie do naszego kościoła seminaryjnego, który w tym roku cieszy się łaską jubileuszowego odpustu zupełnego.

1 2 3 4
...
46 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net