ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Lektorat i akolitat

    W Nadzwyczajnym Roku Jubileuszowym w par. Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się dziś nie tylko uroczystości odpustowe, ale również miało miejsce wprowadzenie kleryków z III i IV roku naszego Seminarium w posługę lektora i akolity. Uroczystościom przewodniczył Bp Edward Frankowski, który przybliżył licznie zgromadzonym wiernym orędzie Pana Jezusa z wizji św. s. Faustyny, wymagania nawrócenia  i poprawy naszego życia, które płyną z "Dzienniczka" siostry F. Kowalskiej oraz podkreślił rolę zadań, jakie od dziś zostały powierzone nowym klerykom-lektorom i akolitom. 

Zmartwychwstanie Pańskie

    Zakończyło się Triduum Paschalne czyli trzy najważniejsze dni przygotowania do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W kościołach po 40 dniach Wielkiego Postu wybrzmiało radosne Alleluja. Jezus Chrystus zmartwychwstał! Nie zatrzymały Go bramy Otchłani ani tym bardziej straże przy Pańskim Grobie. Nie zatrzymały Go objęcia śmierci, bo to On jest Panem życia. To On - Jezus Chrystus - jest Alfą i Omegą, które wyraża Paschał poświęcony podczas Wigilii Paschalnej.
    Niech radość ze zmartwychwstania Chrystusa trwa w nas i przekłada się na nasze codzienne życie: relacje z bliskimi, chrześcijańską radość i pokój serca.
    Prosimy jednocześnie o modlitwę za kleryków naszego Seminarium, którzy w wielkosobotni poranek wyruszyli do rodzinnych domów, aby czas kilku dni odpoczynku był przez nich jak najowocniej przeżyty.

Ministrancki Wielki Czwartek

    Wielki Czwartek to dla kleryków naszego WSD nie tylko Msza Krzyżma z Pasterzem Diecezji i wieczorna liturgia Wieczerzy Paschalnej - to także spotkanie z Liturgiczną Służbą Ołtarza (LSO) całej diecezji. Mogliśmy uchylić rąbka tajemnicy życia seminaryjnego młodzieży LSO, dla której seminarzyści przygotowali coś dla ducha, i coś dla ciała.
    Klerycy II roku zaprezentowali w kościele seminaryjnym pantomimę o sile grzechu i jeszcze większej mocy Bożego Miłosierdzia, bo Chrystus potrafi wydobyć człowieka z największego zła. Po obejrzeniu przygotowanego programu młodzież mogła posilić się przygotowanym dla niej posiłkiem.
    Mamy nadzieję, że to wielkoczwartkowe spotkanie zaowocuje głębszym przeżyciem Triduum Paschalnego przez młodzież naszej diecezji, która wzięła udział w tych ważnych wydarzeniach.


Niedziela Palmowa

      Na sandomierskim rynku zgromadzili się dziś wierni z Sandomierza i całej diecezji, aby wspólnie Pasterzem diecezji - biskupem Krzysztofem - rozpocząć procesję z palmami. Wśród zgromadzonych byli liczni wolontariusze Światowych Dni Młodzieży.                         
      Podczas gromkiego śpiewu "Hosanna" prowadzonego przez naszych kleryków, wierni przeszli do Bazyliki katedralnej w towarzystwie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Sandomierska Droga Krzyżowa

    Z par. Podwyższenia Krzyża Świętego do Bazyliki katedralnej przeszła w sobotę (19 marca 2016 r.) sandomierska Miejska Droga Krzyżowa. W przededniu Niedzieli palmowej była to godna zauważenia okazja do wyrażenia swojej wiary publicznie.
    Ufamy, że przyniesie wiele duchowych owoców i pomoże lepiej przeżyć Wielki Tydzień.

Polecamy !


Polecamy obejrzeć następujące filmy:

 Dzień skupienia alumnów - Marzec

    Być kapłanem to przed wszystkim być odpowiedzialnym mężczyzną, który potrafi pięknie żyć. Tak w jednym zdaniu można by streścić tematykę dnia skupienia, który poprowadził o. Piotr Kwiecień CM.
   Świadectwo jego kapłańskiej drogi oraz życia w Zgromadzeniu księży misjonarzy św. Wincentego à Paulo (lazaryści) będzie na pewno dla każdego z nas wielką pomocą i radą na przyszłość.

Dzień skupienia rodziców

     4. Niedziela Wielkiego Postu zwana jest Niedzielą Letarae, gdyż zwiastuje nadchodzącą radość Poranka Zmartwychwstania. W naszej Wspólnocie seminaryjnej mieliśmy dziś jeszcze jeden powód do radości.

    Otóż przeżyliśmy wraz z naszymi Rodzicami i krewnymi ich doroczny Dzień Skupienia, który w tym roku upłyną pod znakiem Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Spotkanie, w którym uczestniczyli Rodzice, rodzeństwo i krewni Alumnów i Diakonów rozpoczęło się powitaniem wszystkich przez księdza Rektora Jana Biedronia w kaplicy seminaryjnej. Następnie mogliśmy zasiąść wszyscy do stołów by przy kawie i herbacie porozmawiać i wymienić się doświadczeniami.

    Wyjątkowym punktem tegorocznego Dnia Skupienia było przejście przez Bramę Miłosierdzia w kościele pw. Ducha Świętego. Kolejnym punktem tego dnia była konferencja, którą wygłosił Ojciec Duchowny ks. Dariusz Sidor oraz możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania.

    Centralnym wydarzeniem była Msza Święta w naszym kościele seminaryjnym, którą celebrował zarząd seminarium na czele z księdzem Rektorem. Słowo Boże skierował do zebranych ks. prefekt Piotr Tylec. Całość spotkania uwieńczył obiad w refektarzu seminaryjnym. Imieniny ks. Leona

    Poznajemy Boga przez to samo, że wiemy, iż nie wiemy czym jest Bóg - tak św. Tomasz z Akwinu wyrażał się o dociekaniach teologicznych i idąc tym tropem dochodzimy do prawdy, że to zdanie jest banalne tylko pozornie. Teologia każdego dnia uczy pokory: więcej o Bogu nie wiemy niż wiemy, a to co wiemy, poznajemy dzięki Objawieniu i Tradycji.
    Nieustannie przypominają nam o tym teologowie wykładający w Seminarium, a wśród nich ks. dr hab. Leon Siwiecki, prof. KUL, za którego modliliśmy się dziś wspólnie z okazji jego imienin. Polecajmy go wstawiennictwu św. Tomasza i św. Leona - wielkich świętych Kościoła.

« 1
...
23 24 25 26 27 28 29
...
33 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net