ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Modlitwa o beatyfikację

W naszym kościele seminaryjnym sprawowana była Msza św. w 40. rocznicę śmierci Sługi Bożego ks. Wincentego Granata, której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Eucharystię koncelebrowali: bp pomocniczy senior Edward Frankowski, księża zaangażowani w proces beatyfikacyjny oraz profesorowie seminarium. We wspólnej modlitwie uczestniczyli także wierni z Ćmielowa, miejsca urodzenia Sługi Bożego, klerycy WSD oraz siostry zakonne.

Homilię wygłosił ks. dr Adam Kopeć. – Chrystus nazywa Jana największym pośród narodzonych z niewiasty. Możemy się zapytać, jakie kryterium tak wysokiej oceny przyjął Pan Jezus? Co takiego sprawiło, że Jan był wielki? To stopień otwarcia na łaskę Bożą. Nie liczył na własne możliwości i siły. Wszystko podporządkował Jezusowi i Jego dziełu. Wielkość człowieka, to stopień otwarcia się na łaskę. To Bóg w nas i przez nas dokonuje rzeczy niezwykłych. To Bóg dokonał rzeczy niezwykłych w życiu ks. Granata. To Sługa Boży pozwolił Mu działać w swoim życiu. Oddał Mu swój czas, intelekt i możliwości – mówił kaznodzieja. Na zakończenie Mszy św. modlono się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego.

Po Eucharystii wszyscy obecni mogli wysłuchać referatu s. dr Haliny Ireny Szumił pt. „Oddany Ojczyźnie”. Siostra w swoim referacie ukazała postać Sługi Bożego ks. Wincentego Granata jako osobę bezgranicznie oddaną Ojczyźnie. Przywołała wiele świadectw i przykładów takiej postawy, jak choćby udział w tajnym nauczaniu, przynależność do Narodowej Organizacji Wojskowej, nieugiętą postawę rektora KUL wobec władz komunistycznych, czy dwukrotną odmowę przyjęcia odznaczeń państwowych.

Ks. prof. Wincenty Granat zmarł 11 grudnia 1979 r. w Sandomierzu. Był wybitnym polskim teologiem i rektorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Jego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym został uroczyście zamknięty pod koniec października 2018 r. Obecnie sprawę bada Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.


Mikołajowe spotkanie

9 grudnia grupa alumnów spotkała się z dziećmi, z domu dziecka w Rudniku nad Sanem. Spotkanie pełne uśmiechu i radości, obfitowało w wiele zabawnych chwil. Dzieci, czekały z niecierpliwością na prezenty. Najwięcej frajdy dzieciom przynosiły wspólne zabawy z alumnami oraz rozpakowywanie prezentów. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia

Papież Pius IX w bulli „Ineffabillis Deus” z 8 grudnia 1854 r. ogłosił, że Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia została zachowana jako nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego.

8 grudnia, dzień wspomnienia tej tajemnicy, jest wyjątkową datą w kalendarzu sandomierskiej wspólnoty seminaryjnej. W tym dniu szczególnie pragniemy oddać cześć głównej patronce naszego seminarium - Niepokalanie Poczętej Maryi.

Aby dobrze przygotować się do tej uroczystości od piątku 29 listopada do soboty 7 grudnia odprawiliśmy nowennę, podczas której rozważając tajemnicę Niepokalanego Poczęcia NMP śpiewaliśmy hymn „Tota pulchra es Maria” - Cała piękna jesteś Maryjo i zmazy pierworodnej nie ma w Tobie.

3 ostatnie dni nowenny przybrały formę swoistego Triduum przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia. Oprócz hymnu celebrowaliśmy razem z przyjaciółmi naszej wspólnoty nieszpory śpiewane, a także wysłuchaliśmy kilku kazań na temat przymiotów Matki Bożej.

Centralnym punktem naszej patronalnej uroczystości była Msza Święta pod przewodnictwem ks. dr Rafał Kułagi - rektora WSD. W homilii ks. dr Paweł Lasek pokazał nam, że tym co odróżnia Maryję od pozostałych postaci Pisma Świętego jest fakt, że ta nie boi się Boga. U pierwszych rodziców tę relację zaufania zniszczył właśnie grzech pierworodny.

Popołudniu modliliśmy się wraz z mieszkańcami Sandomierza pod figurą Niepokalanej na Rynku Starego Miasta. Modlitwie przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, który w krótkich słowach przybliżył dogmat o Niepokalanym Poczęciu.

Następnie wraz z zaprzyjaźnionymi siostrami zakonnymi oraz przyjaciółmi naszej wspólnoty odśpiewaliśmy w kościele seminaryjnym Akatyst ku czi Bogurodzicy. Akatyst jest zawsze śpiewany na stojąco, stąd jego nazwa Ακάθιστος, którą możemy tłumaczyć jako „nie siedzieć”. Jest to przepiękny hymn, który wychwala Matkę Bożą, mówi o roli Matki Bożej w ziemskim życiu Jezusa Chrystusa.

 

Niech Niepokalana Maryja będzie dla nas wzorem życia i relacji z Bogiem!

 



Modlitwa o powołania

W I czwartek miesiąca grudnia modliliśmy się w intencji nowych powołań kapłańskich. Adorację Najświętszego Sakramentu poprowadził ks. Piotr Przysucha, prefekt naszego seminarium.
Dziękujemy wszystkich za wspólną modlitwę i zapraszamy w każdy pierwszy czwartek każdego miesiąca na Adorację Najświętszego Sakramentu o godzinie 19.30.

Mikołaj w seminarium

6 grudnia to dzień, w którym wspominamy św. Mikołaja z Miry.  Jako biskup podbił serca wiernych gorliwością pasterską oraz obroną wiary chrześcijańskiej. W latach prześladowań za cesarzy Dioklecjana i Maksymiana spędził wiele lat w więzieniu.

Do naszej wspólnoty przybył, jak co roku, św. Mikołaj, by rozdać prezenty klerykom, którzy czekali na niego z utęsknieniem. Tym razem rok II przygotował program informacyjny, w którym pokazał jak przebiegała podróż św. Mikołaja i wizytacja naszego seminarium. Następnie św. Mikołaj udał się do domu jednego z naszych sympatyków, aby zapytać go czy klerycy byli w tym roku grzeczni.

Jak co roku spotkanie było pełne radości.

Jezus woła Cię po imieniu

Podczas ostatniego weekendu na korytarzach naszego seminarium zrobiło się gwarnie i radośnie. Wszystko za sprawą rozentuzjazmowanej młodzieży, która przybyła do sandomierskiego Seminarium, aby odkryć swoje powołanie. Od piątku 29 listopada do niedzieli 1 grudnia, 56 młodych mężczyzn wzięło udział w organizowanych u nas rekolekcjach powołaniowych.

W tym roku rekolekcje poprowadzili: ks. Mateusz Machniak z parafii św. Barbary w Tarnobrzegu oraz ks. Piotr Sołdyga z parafii św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pomagali im dk. Piotr Sosnówka oraz kl. Jan Golec oraz kl. Bartosz Wawrzkiewicz, a zaangażowani byli pozostali alumni.

Rekolekcje rozpoczęły się nowenną przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP, następnie przybyli goście wzięli udział w wypełnionym licznymi zabawami spotkaniu integracyjnym oraz  pierwszej konferencji.

Drugi dzień był bardzo intensywny. Oprócz Mszy Świętej, modlitwy i konferencji, młodzieńcy mieli za zadanie zilustrować różne rodzaje powołań, mogli zwiedzić Sandomierz, czy spotkać się z interesującymi ludźmi: starszym i młodszym kapłanem - ks. prał. Jerzym Siarą oraz ks. Damianem Szypułą. Wieczorem podczas adoracji Najświętszego Sakramentu można było skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Później chętni mogli wspólnie obejrzeć film.

Ostatniego dnia rekolektanci mieli okazję porozmawiać z klerykami przy kawie, wymienić się swoimi wrażeniami oraz zapytać o życie w seminarium.

Podsumowaniem tych trzech dni była uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. dr Rafała Kułagi - rektora WSD, podczas której posługę podjęli nasi goście.


Oto co odpowiedział ks. Mateusz Machniak pytany o treść rekolekcji:

 

Jesteśmy na rekolekcjach w seminarium duchownym w Sandomierzu. Dlaczego tematyka tych rekolekcji oscylowała wokół męskości, szeroko , a nie tylko na powołaniu do kapłaństwa?

Powołanie budowane jest na wierze, a z wiarą jest zawsze silnie związana duchowość. Zdrowo uformowana duchowość cechuje w pewien sposób mężczyznę i kobietę. Istnieją pewne różnice, które dzisiaj są zacierane, pomiędzy mężczyzną i kobietą. Wielu młodych chłopaków ma duży problem w relacji do Pana Boga, do samych siebie. Boją się tego, co jest w nich. Przeszkadza to im w odważnym podjęciu decyzji i dojrzałym spojrzeniu na swoje życie, swoje powołanie. Myślę, że warto zwracać uwagę, jak mężczyzna przeżywa swoją wiarę, swoją relację do Pana Boga, a także jak relacja do ojca ma duży wpływ na modlitwę i na funkcjonowanie młodego mężczyzny.

Jak ksiądz, prowadzący te rekolekcje, odbiera reakcje chłopaków na głoszone treści?

Muszę przyznać, że byłem pozytywnie zaskoczony młodymi ludźmi, którzy dość licznie odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Uczestnikami są ludzie młodzi, pełni ambicji, pasji. Mają wspaniałe zainteresowania. Myślę, że mają przed sobą wspaniałą drogę. Jeśli zawierzą Panu Bogu, będą szczęśliwi, osiągną wielkie rzeczy w swoim życiu. To są ludzie, którzy szukają i pytają: „Panie Boże, jaka jest moja droga?”. Nie zamykają się na różne formy realizacji swojego powołania. Myślę, że te rekolekcje zrodzą wspaniałe owoce w ich życiu.

 

Dziękujemy wszystkim przybyłym za wspólną modlitwę i radość jaką nas obdarzyliście. Mamy nadzieję, że to był dla was owocnie spędzony czas.

 


 

Zaadoptuj kleryka na adwent

Zapraszamy do udziału w akcji Zaadoptuj kleryka na adwent. Adwent to czas kiedy podejmujemy postanowienia, może warto mieć takie postanowienie jak właśnie modlitwa za kleryka. Potrzebujemy twojej modlitwy, by dobrze przygotować się do kapłaństwa.
Wszelkie szczegóły dotyczące akcji można znaleźć na naszym Facebook 'u. Zachęcamy do udziału!

Nasi na OSE!

Alumni naszego seminarium: Jan Golec i Bartosz Wawrzkiewicz w dniach 24-29 XI brali udział w IV edycji Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów organizowanej przez zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Pierwszy moduł o temacie: „Kerygmat i Nowa Ewangelizacja” odbył się w Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach k. Łodzi i wzięło w nim udział 103 uczestników z Polski, Anglii, Irlandii, Danii, Ukrainy i USA.

W wykładzie biblijnym wprowadzającym w I moduł OSE, abp Grzegorz Ryś powiedział, że 10 rozdział Ewangelii wg. św. Mateusza daje definicję Nowej Ewangelizacji. Jezus mówi do swoich uczniów – "Nie idźcie do pogan. Idźcie do owiec, które poginęły w domu Izraela.” Jako Kościół jesteśmy wezwani najpierw do tego, by zanieść Ewangelię ludziom ochrzczonym, którzy powinni być obecni na naszych liturgiach i spotkaniach, ale z różnych powodów nie ma ich pomiędzy nami.

Dla naszych alumnów był to czas doświadczenia bliskości Pana Boga oraz uczestniczenia w niesamowitej wspólnocie, która zawiązała się w tych dniach.

Uczestnicy OSE przez 5 dni brali udział w wykładach i zajęciach warsztatowych prowadzonych przez zaproszonych gości – ewangelizatorów-praktyków, takich jak Donald Turbitt (USA) – założyciel ruchu Mężczyźni św. Józefa, Jose H. Prado Flores – twórca międzynarodowego programu SESA, abp Grzegorz Ryś – przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, o. Krzysztof Czerwionka – członek Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i pasterz wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea, oraz ks. Artur Godnarski – sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i pasterz Wspólnoty św. Tymoteusza.

Nasi alumni brali udział w dwóch warsztatach: „Ewangelizacja w cyberprzestrzeni” oraz „Organizacja wydarzeń ewangelizacyjnych”.

Na zakończenie I modułu uczestnicy wzięli udział w ewangelizacji bezpośredniej w szpitalu, domu samotnej matki, ośrodku poprawczym, zakładzie karnym, domu pomocy społecznej, schronisku dla bezdomnych i na ulicach Łodzi.


Płaszczyzny formacyjne w OSE

1. Formacja intelektualna

Formacja intelektualna w OSE odbywa się na drodze wykładów, dyskusji akademickich, zajęć proponowanych przez prowadzących jak i niezastąpionego elementu: pracy osobistej uczestników. Praca ta jak i osobiste konsultacje mogą odbywać się także poza zajęciami w ramach modułów przez internet w zakresie zaproponowanym przez prowadzących.

 2. Formacja warsztatowa

Zajęcia warsztatowe prowadzone w ramach OSE są istotną i integralną częścią programu formacyjnego. Ich zadaniem jest przygotowanie uczestnika do ewangelizacji bezpośredniej jak i wprowadzenie w doświadczenie ewangelizacyjne. Zajęcia prowadzone są przez osoby zajmujące się ewangelizacją profesjonalnie zgodnie ze swoim wykształceniem, doświadczeniem i pełnioną na co dzień posługą.

 3. Formacja duchowa

Niezastąpionym elementem w procesie pedagogicznym OSE jest formacja duchowa, realizowana na różnych etapach w zróżnicowanej formie. Jej podstawą jest Słowo Boże przenikające poszczególne formy aktywności duchowej na które składają się:

  •  Modlitwa osobista [medytacja; skrutacja Słowa Bożego (scrutatio); lectio Divina]
  •  Modlitwa wspólnotowa [uwielbienie, adoracja NS, Liturgia Godzin]
  •  Celebracja Liturgii Eucharystii
  •  Spotkania modlitewno-ewangelizacyjne

Krew, która ratuje życie

W ramach Dni Honorowego Krwiodawstwa swoje święto obchodził także Klub HDK „AIMA” działający przy Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Spotkanie odbyło się na jednej z sal wykładowych, a poprzedzone było uroczystą Mszą Świętą, której przewodniczył ks. dr Rafał Kułaga, Rektor Seminarium.

W czasie wspólnej modlitwy dziękowaliśmy Bogu za cały rok, szczególnie za zdrowie bo bez niego nie moglibyśmy oddawać krwi – wspomina kl. Konrad wiceprezes klubu. – Prosiliśmy także, o potrzebne łaski nie tylko nam zrzeszonym w kleryckim kole, ale za wszystkich, którym idea bezinteresownej pomocy jest bliska.


Na spotkanie przybyli Starosta sandomierski Marcin Piwnik, Burmistrz Miasta Sandomierz Marcin Marzec, członkowie Oddziału Terenowego w Sandomierzu RCKiK w Kielcach oraz członkowie PCK Sandomierz. Na obchody przybyli także sympatycy klubu. Był to czas podsumowania całego roku pracy przez zdanie sprawozdania z działalności, ale także czas wspólnego spotkania w życzliwej atmosferze, wymiany doświadczeń oraz wyznaczenia celów na kolejny rok, który będzie przebiegał pod hasłem „ 25 lat AIMY na 200 lat Seminarium”. Po części artystycznej gdzie wystąpili klerycy, zostały wręczone drobne upominki. 

Ważnym elementem w formacji seminaryjnej jest angażowanie się kleryków w niesienie pomocy innym. Oddając honorowo krew uczymy się widzieć coś więcej niż tylko swoje potrzeby – mówił ks. Rektor Rafał Kułaga. Oddawanie krwi przez kleryków ma tez wymiar ewangelizacyjny, gdyż klerycy oddają krew w stroju duchownym.


Przypieczętowaniem całego spotkania było wręczenie odznaki Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi III stopnia dla prezesa klubu kl. Aleksandra Zduna, który na swoim koncie ma już ponad 7 litrów krwi.

Sam prezes zapytany o swoją historie z krwiodawstwem mówi:

­–Pierwszy raz spotkałem się z tą inicjatywą w seminarium, początkowo byłem niepewny a może nawet niechętny by zostać dawcą. Wierzyłem w stereotypy że to boli, trochę się tego bałem. Przełamać pomógł mi ówczesny prezes klubu kl. Łukasz. Po słowach zachęty spróbowałem, a dziś sam zachęcam innych.


Klub oficjalnie powstał 19 maja 1995 roku. Choć sama idea krwiodawstwa była obecna w życiu kleryckim dużo wcześniej. Jako nazwę klerycy obrali słowo „AIMA” co z języka greckiego znaczy krew, a ta z kolei symbolizuję życie. Koło liczy 22 członków, zarówno kleryków jak i 2 ks. wychowawców oraz 2 siostry zakonne. Pomimo niewielkiej liczy kleryków udało nam się w tym roku oddać prawie 21 litrów krwi mówił na sprawozdaniu kl. Konrad.

20 lat Stowarzyszenia Przyjaciół WSD W Sandomierzu

23 listopada 2019 roku odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu Walne Zebranie Prezesów Parafialnych Kół Stowarzyszenia Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Tego typu wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarium naszej wspólnoty seminaryjnej. Podstawowym celem tego spotkania było wzmocnienie braterskiej przyjaźni, przedstawienie bieżących spraw oraz omówienie planów na przyszłość. Uczestnicy dzielili się także cennymi doświadczeniami na gruncie funkcjonowania Stowarzyszenia.

 To już 20 lat od kiedy nasi Przyjaciele wspierają nas nieustannie swoją modlitwą i ewangelicznym wdowim groszem, który w świetle nauczania papieża Jana Pawła II (Pastores dabo vobis)  jest środkiem koniecznym do prawidłowego funkcjonowania „Domu kapłanów” i tych, którzy się do kapłaństwa się przygotowują.

Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy seminaryjnej, której przewodniczył ks. rektor Rafał Kułaga. Po zakończonej Eucharystii, sprawowanej w intencji naszych Przyjaciół, nadszedł czas na sprawozdanie z całorocznej działalności Stowarzyszenia, którego podjął się ks. dyrektor Dominik Bucki. Następnie swoje słowo do zgromadzonych skierował Koordynator Stowarzyszenia Przyjaciół WSD w Sandomierzu kl. Mateusz Zięba. Podziękował on za wieloletnią pomoc jaką nas obdarzają Przyjaciele. Przypomniał także, iż każdej środy klerycy modlą się w intencji Przyjaciół WSD. W tym miejscu należy zaakcentować fakt, że dzięki pomocy naszych Przyjaciół udało się sfinalizować w minionym roku akademickim wiele inwestycji. To dzięki Waszej pomocy drodzy Przyjaciele alumni mogą pogłębiać wiedzę teologiczną na licznych sympozjach, korzystać z biblioteki seminaryjnej wzbogaconej o nowe pozycje książkowe i czasopisma.

Po krótkim, a zarazem szczegółowym sprawozdaniu, Pani Prezes w imieniu wszystkich Przyjaciół złożyła na ręce ks. Rektora podziękowania za cały rok pracy, alumnom, i wszystkim zrzeszonym w Stowarzyszeniu Przyjaciół.

Spotkanie zostało zwieńczone koncertem ku czci św. Cecylii w kościele św. Michała Archanioła. Piękny śpiew i muzyka po raz kolejny wybrzmiały na cześć świętej Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Podczas koncertu rozbrzmiewała muzyka chorałowa, chóralna i organowa. Wystąpił Chór „Familiaris” z Woli Baranowskiej, którego dyrygentką jest pani Agata Niño Chwałek oraz Chór Klerycki Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu pod dyrekcją ks. Leszka Chamerskiego. Całość uświetnił koncertem organowym Pan profesor Michał Dąbrowski, wykładowca w Akademii Muzycznej w Warszawie. Swój debiut miała także schola gregoriańska, która wykonała następujące utwory: „Salve Regina”, „Ave Verum” i „Panis Angelicus”. Koncert poprowadził kleryk Paweł Kida, seminaryjny organista.

 

Druga część spotkania odbyła się w atmosferze rodzinnej, jednoczącej wszystkich przy seminaryjnym stole. Nie obyło się bez podziękowań, życzeń a nawet łez radości.

W imieniu Zarządu Seminaryjnego oraz wszystkich Alumnów pragniemy podziękować za mile spędzone chwile. 

« 1
...
25 26 27 28 29 30 31
...
68 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net