ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Odpust ku czci św. Michała Archanioła

Sumie odpustowej ku czci św. Michała Archanioła przewodniczył ks. Piotr Tylec - Dyrektor Biblioteki Diecezjalnej i Archiwum Diecezjalnego. Ksiądz Piotr przez poprzednie 3 lata pełnił funkcję prefekta w naszym seminarium. Na jego miejsce został powołany ks. Piotr Przysucha, który wygłosił kazanie. Podczas homilii mówił o roli aniołów w naszym życiu. Zachęcał do zastanowienia się nad znaczeniem imienia Michał - "Któż jak Bóg".

Pragniemy życzyć byłemu i obecnemu prefektowi wielu łask Bożych oraz radości i satysfakcji płynącej z podjęcia nowych zadań w ich kapłańskiej posłudze. Serdeczne życzenia kierujemy także do naszego ojca duchownego ks. Rafała Kobiałki, który obchodzi imieniny. Niech święty patron pomaga w tej niełatwej posłudze kierownika duchownego oraz wyprasza potrzebne łaski.

Po Mszy św. rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, która zakończyła się uroczystymi nieszporami. Wszystkim, którzy włączyli się we wspólną modlitwę składamy serdeczne podziękowanie.

Rozpoczynamy!

26 września w czwartkowe popołudnie, budynek seminaryjny na nowo „obudził się do życia”. Korytarze powoli zaczęły zapełniać się klerykami, którzy wracali po wakacjach.

Początki są zawsze trudne, tak też jest i w seminarium. Początek nowego roku akademickiego to czas przeprowadzek do nowych pokoi, zwykle w tym czasie klerycy znajdują „skarby” w swoich pokojach, o których już dawno zapomnieli.

W piątkowy poranek wyruszyliśmy w drogę do Tuchowa. Poprzez pielgrzymkę do Pani Tuchowskiej nasza wspólnota pragnie lepiej przygotować się do nowego roku i modlić się o nowe powołania kapłańskie. Wizerunek Matki Bożej Tuchowskiej przedstawia Maryję z odsłoniętym uchem, dlatego też Pani Tuchowska jest  nazywana Matką Bożą Słuchającą. Wysłuchuje Ona próśb wiernych, którzy do Niej pielgrzymują, ale także jest Pierwszą, która słucha Słowa Bożego. Mszy św. w sanktuarium w Tuchowie przewodniczył ks. Rektor. Przed Mszą św. jeden z ojców redemptorystów opowiedział nam o miejscu, do którego pielgrzymowaliśmy.  Po Eucharystii księża redemptoryści ugościli nas w swoim refektarzu pysznym obiadem, po którym wyruszyliśmy do Zabawy.

W Zabawie, w sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny koronką do Bożego Miłosierdzia modliliśmy się w intencji nowych powołań do naszego seminarium. Z Zabawy udaliśmy się do Wał-Rudy, miejsca narodzin bł. Karoliny. Tam zwiedziliśmy jej dom rodzinny. Mamy nadzieję, że pielgrzymka do sanktuariów w Tuchowie i Zabawie pozwoli nam lepiej sprostać obowiązkom w nowym roku akademickim.

Nowi ceremoniarze i animatorzy

W sobotę 21 września ks. bp Krzysztof Nitkiewicz udzielił błogosławieństwa 42 nowym ceremoniarzom i animatorom Liturgicznej Służby Ołtarza diecezji sandomierskiej. Msza św. w kościele seminaryjnym była zakończeniem roku formacji, który odbywał się w Radomyślu nad Sanem. Podczas homilii ksiądz biskup mówił, iż Liturgiczna Służba Ołtarza ma być jak grono apostołów, którzy towarzyszą Chrystusowi. Dziękujemy nowym ceremoniarzom i animatorom za wspólnie spędzony czas podczas spotkań formacyjnych w Radomyślu nad Sanem.

II tura egzaminu

18 września odbyła się druga tura egzaminu wstępnego do naszego seminarium. Uczestniczyli w niej Marcin Florek z Majdanu Łętowskiego oraz Bartosz Pietrzykowski z Łoniowa. 
 
W nowym roku akademickim formację w WSD w Sandomierzu rozpoczną:
1. Dariusz Marek CICHOŃ z par. św. Michała Archanioła w Spiach.
2. Marcin FLOREK z par. Matki Bożej Częstochowskiej w Majdanie Łętowskim.
3. Przemysław KOTUŁA z par. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Godziszowie.
4. Bartosz Michał PIETRZYKOWSKI z par. św. Mikołaja Biskupa w Łoniowie.
 
Prosimy o modlitwę w intencji nowych alumnów.

Nasz Patron

W 1855 roku za pozwoleniem administratora diecezji sandomierskiej ks. prałata Antoniego Zwoleńskiego klerycy obrali św. Stanisława Kostkę za swojego patrona. Kult świętego rozpowszechniony był już wcześniej wśród alumnów sandomierskiego seminarium prowadzonego przez jezuitów (XVII-XVIII w.), a wzrósł jeszcze bardziej, kiedy papież Leon XIII 26 lutego 1886 roku obdarzył uroczystości sprawowane ku jego czci w katedrze łaską odpustu zupełnego. Od 1892 roku nasza uczelnia posiada relikwie św. Stanisława Kostki ofiarowane przez paulina O. Piusa Przeździeckiego.

Po przeniesieniu seminarium do gmachu klasztornego po siostrach benedyktynkach uroczystości ku czci św. Stanisława Kostki obchodzono w kościele seminaryjnym. Uroczystościom tym łaski odpustu zupełnego udzielił papież Pius X dnia 13 kwietnia 1904 roku.

W 1922 roku seminarium sandomierskie otrzymało także relikwie św. Stanisława Kostki z Rzymu od hr. Włodzimierza Ledóchowskiego - Przełożonego Generalnego Towarzystwa Jezusowego.

 

Św. Stanisławie Kostko – módl się za nami.

Konsekracja dziewicy

Uroczystość konsekracji dziewicy, która miała miejsce 15 września w Sandomierzu była wyjątkowym wydarzeniem dla naszej wspólnoty seminaryjnej, ponieważ do grona konsekrowanych dziewic została włączona pani Izabela Marciniak, która jest wykładowcą języka polskiego oraz literatury polskiej i światowej w naszym seminarium, a na co dzień służy nam także pomocą w bibliotece diecezjalnej.

Do konsekracji pani Izabela przygotowywała się przez rekolekcje, dni skupienia, liczne spotkania formacyjne. W czasie formacji towarzyszył jej m.in. nasz ojciec duchowny ks. dr Rafał Kobiałka. 

Uroczystości w kościele pw. Chrystusa Króla w Sandomierzu przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. Po homilii oraz odśpiewaniu litanii do Wszystkich Świętych kandydatka wyraziła gotowość do trwania w dziewictwie i służby Kościołowi. Po uroczystej modlitwie dziewica przyjęła z rąk księdza biskupa obrączkę – znak zaślubin z Jezusem oraz księgę Liturgii Godzin, której odmawianie będzie prowadziło do osobistego uświęcenia nowo konsekrowanej dziewicy.

Pragniemy życzyć pani Izabeli Bożego błogosławieństwa oraz opieki Matki Bożej Bolesnej, we wspomnienie której została włączona do grona dziewic konsekrowanych.

Ostatnie pożegnanie Mateusza

Uroczystości pogrzebowe diakona Mateusza Niemca rozpoczęły się 8 września w kościele seminaryjnym p.w. św. Michała Archanioła w Sandomierzu. Mszy Świętej żałobnej przewodniczył ks. bp  Edward Frankowski. Homilię wygłosił ks. Szymon Brodowski, ojciec duchowny seminarium. Po Mszy św. odbyło się czuwanie modlitewne za śp. diakona Mateusza zakończone wspólną modlitwą różańcową oraz Apelem Jasnogórskim.


Dzień później uroczystości pogrzebowe odbyły się w parafii św. Jana Chrzciciela w Nisku, z której pochodził diakon Mateusz. Mszy św. przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. W modlitwie żałobnej uczestniczyli licznie zebrani duchowni, a także parafianie z parafii rodzinnej oraz parafii w Kocudzy, gdzie posługiwał diakon Mateusz podczas praktyki duszpasterskiej.

Rozpoczynając liturgię pogrzebową, ks. bp Nitkiewicz podziękował rodzicom śp. diakona Mateusza za syna i złożył wyrazy współczucia całej rodzinie.

Homilię wygłosił ks. dr Rafał Kułaga rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Przypomniał o kruchości ludzkiego życia, a także o nieuchronności śmierci, wobec której wszyscy pozostają bezradni. Trzeba być gotowym, gdy nasza misja na ziemi dobiegnie końca. 

Po Mszy św. kondukt żałobny wyruszył na cmentarz w Nisku, gdzie zostało złożone ciało diakona Mateusza.


Diakon Mateusz Niemiec urodził się 26 kwietnia 1994 r. w Stalowej Woli. Należał do parafii św. Jana Chrzciciela w Nisku. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 5 w Nisku  uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Stalowej Woli.  W 2013 r., po zdaniu egzaminu dojrzałości wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Niedługo przed święceniami kapłańskimi, które miał przyjąć w czerwcu tego roku uległ poważnemu wypadkowi. Od tego czasu przebywał w śpiączce w szpitalu w Lublinie. Miał zapewnioną troskliwą opiekę medyczną oraz otoczony był w całej diecezji modlitwą. Lekarze mimo ciągłych starań nie zdołali uratować jego życia. Zmarł 5 września w wieku 25 lat.


Mateusza cechowała pogoda ducha, życzliwość i chęć niesienia pomocy innym. Był zaangażowany w duszpasterstwo osób niesłyszących.  Wśród wychowawców seminarium duchownego oraz kolegów cieszył się bardzo dobrą opinią jako człowiek pracowity i odpowiedzialny. Jako taki pozostanie zapamiętany na zawsze.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

Podsumowanie praktyk

W ramach wakacyjnych praktyk alumni III i IV roku uczestniczą w oazach wakacyjnych. Oazowy Dzień Wspólnoty w Ożarowie był podsumowaniem tegorocznych turnusów. Nie zabraknąć oczywiście także alumnów naszego seminarium. Podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą, alumni ponownie spotkali się z uczestnikami rekolekcji oazowych. Dzień wspólnoty rozpoczęto od integracji. Centralnym punktem była Msza Święta pod przewodnictwem pasterza naszej diecezji ks. bpa Krzysztofa Nitkiewicza. Po Mszy Świętej odbył się marsz ewangelizacyjny. Kolejnym punktem programu był wieczór uwielbienia. Podczas wieczoru o oprawę muzyczną zadbał Oremuz Diecezji Sandomierskiej. Do tego występu Oremuz przygotowywał się przez kilkanaście dni. Dziękujemy wszystkim tym, którzy uczestniczyli w tym roku w rekolekcjach oazowych, oraz Dniu Wspólnoty. 

Rekolekcje kapłańskie 2019

 

W dniach 21-23 sierpnia w naszym seminarium odbyły się rekolekcje kapłańskie. Rekolekcje dla kapłanów poprowadził O. Eliot Marecki OFM, który jest ojcem duchownym we Wschowej k. Leszna. Podczas rekolekcji kapłani mogli zaczerpnąć ze źródła, którym jest Chrystus, aby owocniej pełnić swoją posługę kapłańską. 
W rekolekcjach uczestniczyło 21 kapłanów.

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Dziękujemy wszystkim, którzy pościli i modlili się w intencji powołań do naszego Seminarium Duchownego w Sandomierzu oraz za kapłanów pełniących posługę w diecezji!!!

« 1
...
29 30 31 32 33 34 35
...
68 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net