ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Otwarcie wystawy

Ks. Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz w sobotnie popołudnie otworzył wystawę zatytułowaną: "Wspomnienie obecności św. Jana Pawła II w Sandomierzu". Wystawa zawiera 30 plansz z licznymi fotografiami ukazującymi pobyt św. Jana Pawła II w naszym mieście. Zdjęcia pokazują jak wiele poczyniono przygotowań związanych z wizytą papieża, ukazana została także atmosfera tamtych wydarzeń. Wystawa jest jednym z wydarzeń związanych z obchodami dwudziestej rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Sandomierzu. Ekspozycję będzie można oglądać do końca września.

Msza misyjna

Za dzieło misyjne odpowiedzialny jest każdy członek Kościoła. Tę prawdę uświadamiał nam ks. Grzegorz Kasprzycki, który obecnie posługuje w Papui Nowej Gwinei. Podczas homilii mówił o wielkoduszności, który jest potrzebna każdemu z nas, ponieważ tylko wielkoduszny człowiek potrafi pomóc drugiemu człowiekowi, bez patrzenia na własne korzyści. Człowiek wielkoduszny daję w pełni, tak jak Pan Bóg udziela swojej łaski tym, którzy Go proszą. Klerycy przekazali także księdzu misjonarzowi ofiarę materialną, która zostanie przekazana na potrzeby parafii misyjnej. Dziękujemy księdzu Grzegorzowi za wygłoszone do nas słowo oraz za wspólną modlitwę w intencji misji i misjonarzy.

Niedziela Dobrego Pasterza

Niedziela Dobrego Pasterza jest dniem tzw. wyjazdu powołaniowego. Podczas tegorocznego wyjazdu alumni wraz z przełożonymi, księżmi profesorami i studentami udali się do parafii dekanatów: kunowskiego i świętokrzyskiego. Podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą alumni dzielili się historią swojego powołania, przybliżali temat życia w seminarium, a także odpowiadali na pytania słuchaczy.  Za wszelkie dobro, które otrzymaliśmy w parafiach pragniemy serdecznie podziękować i zapewniamy o naszej modlitwie.

Dzień skupienia

W dniach 10/11 maja przeżywaliśmy wyjątkowy dzień skupienia. Do naszej wspólnoty przybyły siostry Miriam i Diana ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach. Oczywiście konferencje oparte były na wizjach, jakich udzielił Jezus Miłosierny św. s. Faustynie Kowalskiej. 

Siostry opowiedziały nam o „dwóch perłach Jezusa”: stanie kapłańskim i zakonnym. Dzieląc się świadectwem swojego powołania, a także przywołując fragmenty Dzienniczka pokazały nam jaka powinna być osoba powołana, jak być kapłanem na wzór Miłosiernego Serca Jezusowego, a także czego Bóg oczekuje od nas jako wybranych przed założeniem świata. Jednak najważniejsze jest to, aby mimo wszelkich trudności jakie znajdą się na naszej drodze powołania uwierzyć w Boże Miłosierdzie i zawołać: Jezu, ufam Tobie.

 

Czy pójdę do nieba?

Jednym z pytań, które siostra Łucja zadała Matce Bożej było pytanie: Czy ona pójdzie do nieba? Pytała także: Czy jej bliscy tam się dostaną? W I sobotę miesiąca maja Mszy św. przewodniczył wykładowca Pisma świętego w naszym seminarium ks. dr Paweł Lasek. Mówił, że miesiąc maj to dobry czas, by rozpocząć nabożeństwo pierwszych 5 sobót miesiąca. Zachęcał zabranych do aktywnego uczestnictwa w tym nabożeństwie. Kaznodzieja mówił także o dzieciach fatimskich o ich ufności i wierze, są one dla nas przykładem w dążeniu do nieba. Po Mszy św. zebrani wierni odśpiewali litanię Loretańską. 

Bieszczadzki szlak

Bieszczady były tym regionem, w który udała się nasza wspólnota podczas tegorocznej majówki. 2 maja w godzinach porannych wyruszyliśmy w kierunku Przemyśla, by tam w Wyższym Seminarium Duchownym uczestniczyć we Mszy świętej. Po Mszy św. zwiedziliśmy budynek seminarium. Po krótkim spotkaniu w gronie alumnów WSD Przemyśl, wyruszyliśmy na zwiedzanie Przemyśla. Zobaczyliśmy Bazylikę Archikatedralną pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela, a także Sobór Archikatedralny pw. św. Jana Chrzciciela obrządku Greckokatolickiego. Z Przemyśla udaliśmy się do parafii Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu, gdzie uczestniczyliśmy w nabożeństwie majowym. Wieczorem przybyliśmy do ośrodka Caritas w Nasicznym.

Następnego dnia, po Mszy św. w kaplicy naszego ośrodka i obfitym śniadaniu wyruszyliśmy zdobywać górskie szczyty. Wybór padł na Połoninę Wetlińskią. Po wyczerpującej wspinaczce wszystkim udało się ją zdobyć. Po kilkugodzinnej wyprawie, zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do ośrodka. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną do Sandomierza.


XIX Dzień Otwartej Furty

Seminarium w Sandomierzu już po raz dziewiętnasty było otwarte dla gości z całej diecezji. Pogoda, która niepokoiła nas w trakcie przygotowań do tegorocznego Dnia Otwartej Furty, w czasie dzisiejszego, wyjątkowego wydarzenia była wyśmienita i jak co roku przybyło do nas wiele osób.

Wspólne spotkanie rozpoczęliśmy Mszą świętą, której przewodniczył ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz. Na początku homilii skierowanej do młodych biskup wyraził zadowolenie z ich otwartości i radości. Następnie zaprosił nas, abyśmy za przykładem Św. Józefa, którego dziś wspominamy w liturgii jako przykład robotnika rozwijali naszą radość będąc jeszcze bardziej pracowitymi i odpowiedzialnymi.

Wśród wielu atrakcji tegorocznej Otwartej Furty największym zainteresowaniem cieszyły się loteria fantowa. a także utrzymany w charakterze uwielbienia koncert zespołu "Exodus 15". Na scenie wystąpili także energetyczni wodzireje z zespołu "Trio z Rio", którzy z doskonałym humorem rozbawili naszych gości. 
Osoby, które potrzebowały wyciszenia mogły uczestniczyć w adoracji Najświętszego Sakramentu, która odbywała się w kaplicy seminaryjnej. Dodatkowo podczas trwania nabożeństwa można było skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

Ci, którzy poszukiwali czegoś dla ciała mogli posilić się kiełbaską z grilla, fasolką po bretońsku, lub wziąć udział w turnieju piłkarskim i zabawach na boisku, trampolinie, czy zjeżdżalni.
W cieniu drzew środkowego wirydarza powstało centrum powołaniowe, gdzie można było porozmawiać z klerykami i siostrami zakonnymi. Nieco dalej prezentowało się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Obok sceny można było nabyć wyjątkowe ozdoby. Natomiast w gmachu seminarium jedna z auli była miejscem wystawy misyjnej, a kościół prezentacji zabytkowych szaty liturgiczne. 

Spotkanie zakończyliśmy wspólnym Nabożeństwem Majowym.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w zorganizowaniu kolejnego "Dnia Otwartej Furty", a także tym, którzy współtworzyli wspaniałą i radosną atmosferę.
Do zobaczenia za rok w czasie okrągłego, XX Dnia Otwartej Furty, który będzie się zbiegał z jubileuszem 200-lecia powstania naszego seminarium.

Serdecznie zapraszamy!!!

 

 

Imieniny we wspólnocie

Podczas poniedziałkowej Mszy św. w kaplicy seminaryjnej modliliśmy się w intencji księży profesorów: księdza Marka Kozery i księdza Marka Kumora, którzy niedawno obchodzili swoje imieniny. W homilii ksiądz Rektor mówił na temat światła i jego znaczenia w naszym życiu. Tym światłem dla nas jest Jezus Chrystus, który oświeca drogi naszego życia. Życzymy drogim solenizantom wielu potrzebnych łask oraz opieki Matki Bożej i świętego patrona na dalsze lata posługi duszpasterskiej i dydaktyczno-naukowej w naszym seminarium.

Nowy numer Powołania !!!

  • Czym jest ofiara?
  • Jak znaleźć się w 3 sekundy w Algierii?
  • Jak to jest być misjonarzem, a jednocześnie wolontariuszem?
  • Jak wyglądał ŚDM w Panamie z perspektywy uczestnika?
  • Co to jest przebaczenie?
Na te i wiele innych pytań odpowiadają klerycy i nie tylko, w najnowszym numerze powołania. Zachęcamy do czytania. Plik z wersją elektroniczną do pobrania naszej stronie internetowej. 

Chrystus Zmartwychwstał

Alleluja! Chrystus powstał z martwych. Bez tego wydarzenia nasza wiara nie miałaby żadnego sensu. Przez swoją Paschę, czyli przejście ze śmierci do życia, Chrystus otworzył nam bramy nieba. Dlatego możemy i wręcz powinniśmy się radować z tego powodu. Dlatego Kościół nie zamyka obchodów tej Uroczystości w jednym dniu, ale rozszerza ją na oktawę Wielkanocy. Podczas Wigilii Paschalnej w katedrze ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz udzielił sakramentów inicjacji chrześcijańskiej dwóm osobom. To właśnie katechumeni, którzy przygotowywali się przez szereg spotkań i katechez byli jak powiedział ksiądz biskup: "bohaterami" liturgii. Przyjęcie sakramentów inicjacji chrześcijańskiej (chrzest, bierzmowanie, Eucharystia) w czasie Wigilii Paschalnej to starożytna Tradycja chrześcijańska, sięgająca czasów apostolskich. W czasie homilii biskup wyjaśnił czym jest Pascha i jakie miała znaczenie dla żydów, a jakie ma dla nas współczesnych ludzi.
Radujmy się, więc ze Zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa!!!

« 1
...
31 32 33 34 35 36 37
...
68 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net