ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Święcenia kapłańskie

19 czerwca w bazylice katedralnej w Sandomierzu, biskup Krzysztof Nitkiewicz udzielił święceń prezbiteratu trzem diakonom. Mszę świętą, której przewodniczył biskup ordynariusz, koncelebrował biskup senior Edward Frankowski, księża wychowawcy i profesorowie seminarium, kapłani urzędów kurialnych oraz duszpasterze, którzy przybyli z wielu parafii na terenie diecezji i spoza jej granic. We wspólnej modlitwie uczestniczyli alumni, siostry zakonne, rodziny oraz bliscy kandydatów do kapłaństwa.

Na początku Mszy św. ks. Rafał Kułaga, wikariusz biskupi ds. duchowieństwa diecezjalnego i rektor seminarium złożył bp. Krzysztofowi Nitkiewiczowi życzenia z okazji przypadającej w tym dniu 35. rocznicy święceń kapłańskich i bp. Edwardowi Frankowskiemu obchodzącemu 59. rocznicę przyjęcia święceń prezbiteratu.

Po odczytaniu słów Ewangelii ks. Rafał Kułaga, przedstawił kandydatów do święceń zaświadczając o odpowiednim ich przygotowaniu do pełnienia posługi kapłańskiej.

Biskup Nitkiewicz nawiązał w kazaniu do obchodzonej Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa. Powiedział, że tylko serce Boga jest szczere i niezmienne w swojej miłości.

Po homilii kandydaci do święceń złożyli ślub posłuszeństwa biskupowi. Następnie śpiewem litanii do Wszystkich Świętych wzywano pomocy orędowników przed gestem nałożenia rąk oraz modlitwą konsekracyjną, które były najważniejszymi momentami święceń kapłańskich. Nałożenie stuły i ornatu, obrzęd namaszczenia rąk, przekazanie kielicha i pateny do sprawowania Eucharystii oraz pocałunek pokoju dopełniły obrzędu święceń.

Uczestnicząc w liturgii eucharystycznej nowi kapłani Kościoła Sandomierskiego po raz pierwszy koncelebrowali Mszę świętą. Przed błogosławieństwem neoprezbiterzy wyrazili swoją wdzięczność za dar otrzymanych święceń.

Nowi kapłani to:

ks. Jarosław Nieściur z parafii Zdziłowice,

ks. Robert Rędzio z parafii Spie,

ks. Bartłomiej Stawowy z parafii w Woli Baranowskiej


Neoprezbiterzy otrzymali także nominacje do parafii, w których podejmą pracę duszpasterską:

1. Jarosław Nieściur został mianowany wikariuszem parafii w Raniżowie,

2. Robert Rędzio został mianowany wikariuszem parafii w Dzwoli,

3. Bartłomiej Stawowy został mianowany wikariuszem parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.


Święcenia diakonatu

W katedrze sandomierskiej bp pomocniczy senior Edward Frankowski udzielił święceń diakonatu pięciu klerykom naszego seminarium. Dzień wcześniej kandydaci do święceń diakonatu złożyli, na ręce księdza rektora Rafała Kułagi, uroczyste wyznanie wiary oraz przysięgę zachowywania celibatu.

We Mszy św. wzięli udział przełożeni, wychowawcy sandomierskiego seminarium, proboszczowie i wikariusze przyszłych diakonów, alumni, siostry zakonne oraz rodziny i ich przyjaciele. Po Ewangelii ks. rektor Rafał Kułaga poprosił biskupa o udzielenie święceń diakonatu, zaświadczając o odpowiednim przygotowaniu kandydatów do tego urzędu.

 Podczas homilii bp E. Frankowski nawiązał do postaci św. Szczepana, diakona pierwotnego Kościoła, który złożył poprzez męczeństwo czytelne świadectwo pełnego oddania Chrystusowi.

Po homilii kandydaci złożyli na ręce biskupa pomocniczego seniora przyrzeczenie posłuszeństwa biskupowi ordynariuszowi, życia w celibacie oraz codziennego odmawiania Liturgii Godzin (brewiarza).

Podczas wspólnego śpiewu Litanii do Wszystkich świętych zebrani upraszali łaski Ducha Świętego dla nowych diakonów. Następnie poprzez włożenie rąk i modlitwę bp E. Frankowski włączył kandydatów w urząd diakonów.

W czasie liturgicznej posługi diakoni używają właściwego sobie stroju, którym jest dalmatyka. Diakoni w ostatnim czasie przygotowywali się duchowo do przyjęcia święceń pierwszego stopnia podczas specjalnych rekolekcji.

Na zakończenie Mszy św. ks. rektor Rafał Kułaga złożył bp Edwardowi Frankowskiemu życzenia z okazji obchodzonej 59. rocznicy przyjęcia święceń kapłańskich.

 

Nowi diakoni to:

Jan Golec z parafii w Hucie Józefów

Karol Klecha z parafii w Kopcach

Aleksander Zdun z parafii w Grębowie

Mateusz Zięba z parafii w Mydłowie

Krzysztof Zych z parafii w Jadachach

Msza z neoprezbiterami

Zgodnie z tradycją naszego seminarium księża neoprezbiterzy odwiedzają nas rok po święceniach kapłańskich. Ich powrót do seminarium po roku pracy duszpasterskiej wzbudza zawsze wiele emocji. Także i tym razem było podobnie. Mszy św. przewodniczył ks. Maciej Gorazd, natomiast homilię wygłosił ks. Franciszek Sidor dzieląc się wiedzą i doświadczeniem zdobytym podczas pracy w parafii.


Boże Ciało

W tym roku sandomierskie obchody Uroczystości Bożego Ciała miały inny przebieg niż zazwyczaj. Każda parafia zorganizowała własną celebrację. Wspólnota seminaryjna wzięła udział w uroczystości w parafii katedralnej. Eucharystii w bazylice katedralnej przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, natomiast homilię wygłosił ks. dr Marek Kumór. Po uroczystej Mszy Świętej ul. Mariacką w kierunku Rynku Starego Miasta wyruszyła tradycyjna procesja do czterech ołtarzy. I ołtarz przygotowali klerycy. W procesji wzięli udział wierni oraz grupy duszpasterskie związane z parafią katedralną i seminarium duchownym.

Pożegnanie diakonów

Po 6 latach pobytu w seminarium dla naszych najstarszych kolegów nadszedł czas, aby opuścić seminaryjne mury i podjąć posługę w parafiach. Pożegnanie diakonów to trudny, ale i radosny moment dla tych, którzy już wkrótce otrzymają święcenia kapłańskie. To czas wspomnień chwil dobrych, radosnych i zabawnych, a także trudnych i może czasem smutnych. Podczas spotkania mogliśmy prześledzić drogę naszych kolegów od początku seminarium aż do dnia dzisiejszego. Spotkanie zwieńczył quiz muzyczny, podczas którego diakoni mieli rozpoznać melodie związane z ich pobytem w seminarium. Przedstawienie zorganizował rok V.

Już wkrótce będziemy mogli spotkać nowych prezbiterów w parafiach naszego lokalnego Kościoła. Prośmy za nimi w modlitwie, by byli dobrymi kapłanami, a ich patron św. Jan XXIII niech nieustannie oręduje za nimi w niebie.

Puchar jest nasz!!!

W niedzielę klerycy rozegrali mecz piłki nożnej. Po rozgrywce podsumowano tegoroczną aktywność sportową sandomierskiego seminarium.

- Witam Państwa bardzo serdecznie! Mamy niedzielę, 7 czerwca, wybiła godzina 13, czas rozpocząć finał finałów seminaryjnej piłki nożnej. Temperatura na stadionie wynosi 25 stopni Celsjusza, lekkie zachmurzenie, wiatr w porywach do 20 km/h. Atmosfera na trybunach bardzo gorąca. Możemy rozpocząć to święto sportu! – tak mogłaby brzmieć pierwsza wypowiedź komentatora, gdyby oczywiście taki był. Do boju stanęły dwie drużyny: „Niebiescy” (roczniki 1-3) oraz „Czarni” (roczniki 4-5). Każda z drużyn miała wielką chęć wygranej, gdyż był to mecz o dużą stawkę. Spotkanie rozpoczęto modlitwą z prośbą o opiekę Aniołów Stróżów. Zapowiadało się na bardzo wyrównaną walkę, ale po kilku minutach „Czarni” zdobyli pierwszego gola. Późniejsza gra to pokaz dominacji „Czarnych” na boisku. Po godzinie regulaminowego czasu gry ksiądz Piotr zagwizdał po raz ostatni. Końcowy wynik to  9:0 dla „Czarnych”. Spotkanie poprowadził ksiądz Piotr Przysucha, prefekt seminarium. Po meczu dla każdego był puchar… lodów.


Ave Maria

 W pierwszą sobotę czerwca Mszy św. koncelebrowanej i modlitwom przed koronowanym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem przewodniczył ks. rektor Rafał Kułaga. W homilii ks. Bartłomiej Krzos, wykładowca filozofii, mówił o Matce Bożej jako pośredniczce łask. Odniósł się do czytanej w tym dniu Ewangelii o ubogiej wdowie. Maryja jest właśnie taką wdową, która daje nam wszystko co ma - swojego Jedynego Syna.

Wędrówka ku... kapłaństwu!

 

Powołanie to tajemnica. Człowiek nie rodzi się kapłanem, lecz staje się nim.
Jak to wygląda w praktyce? 6 lat modlitwy, wspólnego życia, pracy, nauki i rozwijania pasji. Po co aż tyle? A może lepiej spytać dla KOGO?
To wszystko dla Jezusa i dla… Was, bo jako kapłani będziemy służyć własnie Wam.
Nie mogliśmy spotkać się podczas Dnia Otwartej Furty oraz w Waszych parafiach, dlatego zapraszamy do wspólnej wędrówki przez formację do kapłaństwa w naszym seminarium! 

 

Świadectwa powołanych

Co roku, w maju, klerycy jak i wykładowcy naszego seminarium odwiedzają parafie w diecezji, aby dać świadectwo swego powołania. Spotykają się z młodymi ludźmi, opowiadają jak odczytać Boże powołanie i dlaczego warto wybrać tę drogę życiową. Obecnie, z powodu pandemii, taka forma spotkań nie jest możliwa. Nie mógł się odbyć także XX Dzień Otwartej Furty Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.

Zapraszamy zatem do obejrzenia na seminaryjnym Facebooku krótkich filmów nagrywanych przez kapłanów z diecezji sandomierskiej. Opowiadają oni o swoich doświadczeniach z pracy kapłańskiej, szczególnych chwilach, które zapadły im w pamięć i wartościach, jakie niesie powołanie.

 

Każdemu człowiekowi Bóg daje określoną drogę powołania. Jedni wiodą życie w małżeństwie, inni są sami albo zostają kapłanem, czy siostrą zakonną. Jeśli właściwie rozeznamy drogę naszego powołania, właściwie odczytamy znaki, które kieruje do nas Bóg, to będziemy ludźmi szczęśliwymi.

 

 

14/72 Ks. Mariusz Gorczyca https://pl-pl.facebook.com/SanTeosPL/videos/739430230132951/

13/72 Ks. Piotr Gaj https://pl-pl.facebook.com/SanTeosPL/videos/3194990663927641/

12/72 Ks. Paweł Lasek https://pl-pl.facebook.com/SanTeosPL/videos/3981918438516065/

11/72 Ks. Adrian Kalek https://pl-pl.facebook.com/SanTeosPL/videos/626557861279225/

10/72 Ks. Rafał Kobiałka https://pl-pl.facebook.com/SanTeosPL/videos/1128066424243924/

9/72 Ks. Rafał Kusiak https://www.facebook.com/SanTeosPL/videos/690527385057749/

8/72 Ks. Konrad Fedorowski https://pl-pl.facebook.com/SanTeosPL/videos/563004984355861/

7/72 Ks. Piotr Klocek https://www.youtube.com/watch?v=NNTcL7HbTNY

6/72 Ks. Łukasz Kołodziej https://pl-pl.facebook.com/SanTeosPL/videos/804855736709321/

5/72 Ks. Damian Szypuła https://pl-pl.facebook.com/SanTeosPL/videos/552314955425127/UzpfSTIyODEyMTY4NzI4OTE5MzoyNDkxMDE5MDQwOTk5NDM1/

4/72 Ks. Mariusz Góra https://pl-pl.facebook.com/SanTeosPL/videos/2783993625166840/

3/72 Ks. Szymon Brodowski https://pl-pl.facebook.com/SanTeosPL/videos/231937827892808/UzpfSTIyODEyMTY4NzI4OTE5MzoyNDc2MDU5NTEyNDk1Mzg4/

2/72 Ks. Kamil Dziurdź https://pl-pl.facebook.com/SanTeosPL/videos/271236897610085/UzpfSTIyODEyMTY4NzI4OTE5MzoyNDcxNzI4OTA2MjYxNzgy/

1/72  Ks. Krzysztof Kwiatkowski https://pl-pl.facebook.com/SanTeosPL/videos/564844004165148/UzpfSTIyODEyMTY4NzI4OTE5MzoyNDY3NDI4NTkzMzU4NDgw/100-lecie św. Jana Pawła II

 

18 maja 2020 roku mija setna rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Z tej okazji klerycy sandomierskiego seminarium przygotowali montaż słowno-muzyczny, aby uczcić naszego rodaka i przypomnieć jego nauczanie.

 

- Święty Jan Paweł II jest wzorem i przykładem dla nas, przyszłych kapłanów. Przez jego wstawiennictwo, w przededniu setnych urodzin, chcemy modlić się o nowe święte powołania i prosić o szybkie zakończenie epidemii. Poszczególne teksty i rozważania różańcowe zostały zaczerpnięte przede wszystkim z bogatego dorobku naszego papieża. – mówił kleryk Jan Golec.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 20.00. Na początku ksiądz rektor Rafał Kułaga przywitał wszystkich zgromadzonych w kaplicy oraz łączących się za pomocą mediów społecznościowych. Zaznaczył, że choć panująca sytuacja nie pozwoliła nam spotkać się ani podczas Dnia Otwartej Furty, ani też podczas tzw. Niedziel Powołaniowych, to jednak choć w ten sposób pragniemy modlić się w intencji nowych powołań kapłańskich oraz o ustanie pandemii.

- Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd. Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj, wiesz, że ono musi tu gdzieś być — Gdzie jesteś, źródło? Jakże starannie ukryłeś tajemnicę twego początku. Pozwól mi wargi umoczyć w źródlanej wodzie, odczuć świeżość, ożywczą świeżość. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Tymi słowami zaczerpniętymi z Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II rozpoczynamy naszą dzisiejszą medytację. Wsłuchując się w słowa naszego papieża, będziemy starali się zbliżyć się do źródła, źródła naszego istnienia, naszego życia, źródła naszego powołania. Źródła, do którego zdąża każdy człowiek – do Jezusa Chrystusa, który jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym Człowiekiem.

Swoim świadectwem o Janie Pawle II podzielił się kleryk Dariusz Cichoń: 

 - Święty Jan Paweł II jest dla mnie autorytetem. Żył tak, jak głosił. Głosił drogę trudną, ciężką. Jednak swoim życiem, cierpieniem uczynił swój pontyfikat, słowa wiarygodnymi i autentycznymi. Jest wzorem chrześcijanina.

  Klerycy recytowali wiersze i odczytywali wybrane teksty z wypowiedzi świętego Jana Pawła II. Następnie podczas modlitwy różańcowej, cała wspólnota seminaryjna modliła się w intencji nowych powołań kapłańskich i zakończenia epidemii. Na zakończenie klerycy odśpiewali Apel Jasnogórski, a ksiądz rektor udzielił błogosławieństwa relikwiami świętego Jana Pawła II.


 


 

 

 

 


 

« 1 2 3 4 5
...
48 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net