ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Dzień dziecka

1 czerwca jest szczególnym dniem dla wszystkich dzieci, gdyż w tym dniu przypada ich wielkie święto – Dzień Dziecka. Wspólnota klerycka, pamiętając o tym dniu, postanowiła zrobić drobną niespodziankę dla dzieci z Naszego Domu Dzieciątka Jezus w Rudniku nad Sanem. 

25 lat kapłaństwa

Osiemnastu księży z wielką radością powróciło do Seminarium Sandomierskiego aby tutaj świętować 25 lat swej kapłańskiej posługi. Jubilaci odprawili Mszę Świętą dziękczynną w kaplicy. Modlitwie przewodniczył Ks. Kazimierz Skawiński, profesor seminaryjny i rektor z czasów formacji srebrnych jubilatów. Z naszymi gośćmi modlili się też inni  ich formatorzy: ks. Marek Kozera i Ks. Wiesław Wilk.

W czasie Eucharystii słowo Boże skierował do księży ks. Skawiński. Po liturgii jubilaci mieli okazje do wspólnych wspomnień i przeżywania razem radości przy stole chleba.

Miesiąc Maj !

   Rozpoczął się maj. W tym miesiącu jako cała wspólnota seminaryjna codziennie  gromadzimy się w naszym kościele seminaryjnym o godzinie o  18 by uczestniczyć w nabożeństwach ku czci Najświętszej Maryi Panny.  Przy wystawionym Najświętszym Sakramencie odśpiewujemy wspólnie litanię do Matki Bożej. 

Panem Jezus !

  Tak przysięgam, tak ślubuję, tak przyrzekam. Tak mi dopomóż Bóg i ta święta Ewangelia, którą moimi rękami dotykam.  Te słowa wypowiedziało 6 naszych najstarszych braci w obecności księdza Rektora i całej wspólnoty w piątkowy wieczór -  wyznając w ten sposób, że Pan Jezus jest w ich życiu najważniejszy i jemu chcą poświęcić wszystko co mają, poświęcić się dla drugiego człowieka.
 
Diakonat

Już niedługo, bo 9 maja nasi koledzy z roku V otrzymają świecenia diakonatu. Ta piękna uroczystość odbędzie się w Modliborzycach, a święceń szóstce kleryków udzieli ks. bp Edward Frankowski. Przez to wydarzenie zostaną oni włączeni w stan duchowny, dlatego już teraz prosimy o modlitwę w ich intencji.

Symbole ŚDM w WSD

  W pierwszym dniu maja do naszej wspólnoty przybyły symbole Światowych Dni Młodzieży. Klerycy razem z Księżmi Wychowawcami i Profesorami a także z siostrami zakonnymi i sympatykami naszej świątyni oczekiwali popołudniu na przybycie Krzyża i ikony Salus Populi Romani. W uroczystej procesji zostały one wprowadzone do kościoła seminaryjnego, po czym Ksiądz Rektor Jan Biedroń dokonał zawierzenia całej naszej wspólnoty Panu Jezusowi i Matce Bożej. W tak szczególnej atmosferze zawierzenia odbyło się nabożeństwo majowe. 

Otwarta furta !

W duchu młodzieńczej radości przebiegł XV Dzień Otwartej Furty. Ta seminaryjna uroczystość zbiegła się w tym roku z zakończeniem peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży. Nasi przyjaciele z całej diecezji, a przede wszystkim tłumy młodzieży i dzieci, wypełnili po brzegi katedrę, w której pod przewodnictwem Ks. Bp  Krzysztofa Nitkiewicza dziękowaliśmy za duchowe owoce peregrynacji. W czasie Eucharystii Pasterz naszej diecezji zachęcał młodych aby utrzymywali wysoki poziom ducha na jaki wznieśli się w czasie peregrynacji symboli oraz by czuli się obywatelami nieba i tak postępowali.

Przywitanie symboli ŚDM

W niedzielne popołudnie 19 kwietnia, alumni naszego Seminarium razem z  młodzieżą z całej diecezji witali symbole Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) na Świętym Krzyżu. Klerycy uczestniczyli w procesji, wraz z Księżmi Biskupami i młodzieżą, drogą prowadzącą od Huty Szklanej aż do bazyliki świętokrzyskiej.

Wyjazd Powołaniowy !

Dnia 26 kwietnia bieżącego roku będzie miała miejsce w naszej diecezji niedziela powołaniowa.
  W ramach takiego wyjazdu nasi klerycy udadzą się do wszystkich parafii dekanatu Ostrowiec Świętokrzyski i Szewna:

© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net