ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Nasi na OSE!

Alumni naszego seminarium: Jan Golec i Bartosz Wawrzkiewicz w dniach 24-29 XI brali udział w IV edycji Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów organizowanej przez zespół KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Pierwszy moduł o temacie: „Kerygmat i Nowa Ewangelizacja” odbył się w Ośrodku Konferencyjno-Rekolekcyjnym Archidiecezji Łódzkiej w Porszewicach k. Łodzi i wzięło w nim udział 103 uczestników z Polski, Anglii, Irlandii, Danii, Ukrainy i USA.

W wykładzie biblijnym wprowadzającym w I moduł OSE, abp Grzegorz Ryś powiedział, że 10 rozdział Ewangelii wg. św. Mateusza daje definicję Nowej Ewangelizacji. Jezus mówi do swoich uczniów – "Nie idźcie do pogan. Idźcie do owiec, które poginęły w domu Izraela.” Jako Kościół jesteśmy wezwani najpierw do tego, by zanieść Ewangelię ludziom ochrzczonym, którzy powinni być obecni na naszych liturgiach i spotkaniach, ale z różnych powodów nie ma ich pomiędzy nami.

Dla naszych alumnów był to czas doświadczenia bliskości Pana Boga oraz uczestniczenia w niesamowitej wspólnocie, która zawiązała się w tych dniach.

Uczestnicy OSE przez 5 dni brali udział w wykładach i zajęciach warsztatowych prowadzonych przez zaproszonych gości – ewangelizatorów-praktyków, takich jak Donald Turbitt (USA) – założyciel ruchu Mężczyźni św. Józefa, Jose H. Prado Flores – twórca międzynarodowego programu SESA, abp Grzegorz Ryś – przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, o. Krzysztof Czerwionka – członek Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i pasterz wspólnoty Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea, oraz ks. Artur Godnarski – sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji i pasterz Wspólnoty św. Tymoteusza.

Nasi alumni brali udział w dwóch warsztatach: „Ewangelizacja w cyberprzestrzeni” oraz „Organizacja wydarzeń ewangelizacyjnych”.

Na zakończenie I modułu uczestnicy wzięli udział w ewangelizacji bezpośredniej w szpitalu, domu samotnej matki, ośrodku poprawczym, zakładzie karnym, domu pomocy społecznej, schronisku dla bezdomnych i na ulicach Łodzi.


Płaszczyzny formacyjne w OSE

1. Formacja intelektualna

Formacja intelektualna w OSE odbywa się na drodze wykładów, dyskusji akademickich, zajęć proponowanych przez prowadzących jak i niezastąpionego elementu: pracy osobistej uczestników. Praca ta jak i osobiste konsultacje mogą odbywać się także poza zajęciami w ramach modułów przez internet w zakresie zaproponowanym przez prowadzących.

 2. Formacja warsztatowa

Zajęcia warsztatowe prowadzone w ramach OSE są istotną i integralną częścią programu formacyjnego. Ich zadaniem jest przygotowanie uczestnika do ewangelizacji bezpośredniej jak i wprowadzenie w doświadczenie ewangelizacyjne. Zajęcia prowadzone są przez osoby zajmujące się ewangelizacją profesjonalnie zgodnie ze swoim wykształceniem, doświadczeniem i pełnioną na co dzień posługą.

 3. Formacja duchowa

Niezastąpionym elementem w procesie pedagogicznym OSE jest formacja duchowa, realizowana na różnych etapach w zróżnicowanej formie. Jej podstawą jest Słowo Boże przenikające poszczególne formy aktywności duchowej na które składają się:

  •  Modlitwa osobista [medytacja; skrutacja Słowa Bożego (scrutatio); lectio Divina]
  •  Modlitwa wspólnotowa [uwielbienie, adoracja NS, Liturgia Godzin]
  •  Celebracja Liturgii Eucharystii
  •  Spotkania modlitewno-ewangelizacyjne

© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net