ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Pielgrzymka na rozpoczęcie roku akademickiego

Zgodnie z tradycją naszego seminarium w pierwszy dzień po powrocie z domów rodzinnych udaliśmy się na pielgrzymkę, aby podziękować za szczęśliwie przeżyte wakacje oraz aby prosić o potrzebne łaski w nowym roku akademickim.

W tym roku w planie były dwa sanktuaria.. Najpierw pojechaliśmy do "Polskiego La Salette", tzn. do Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu.

Na początku ks. Bohdan Dutko MS – dyrektor domu rekolekcyjnego Centrum Pojednania przedstawił nam krótką historię Objawienia w La Salette, a także przybliżył nam główne założenia orędzia Matki Bożej Płaczącej. Następnie przeszliśmy na tzw. Kalwarię Saletyńską, gdzie mogliśmy przez chwilę się pomodlić.

Najważniejszym punktem naszego pobytu była Msza Święta o Matce Bożej sprawowana w Bazylice Mniejszej NMP z La Salette. Eucharystii przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. W homilii ks. biskup wskazywał na przykład Matki Bożej Płaczącej. Choć wydawałoby się, że na świecie panuje pokój, a ludziom wydaje się, że są doskonali to Matka Boża płacze. Wszystko dlatego, że nie oddajemy czci Jej Synowi. Ten obraz powinien w nas wywołać niepokój, wyrwać nas z idylli dnia powszedniego i naszych przyzwyczajeń. Powinniśmy zastanowić się, co możemy zmienić w naszym życiu, aby lepiej czcić Jezusa.

W czasie naszej pielgrzymki odwiedziliśmy również sanktuarium św. Jana z Dukli. W rodzinnej miejscowości świętego mogliśmy zapoznać się z historią życia świątobliwego zakonnika. Następnie spoglądając na jego doczesne szczątki odmówiliśmy koronkę do Bożego Miłosierdzia.

W sanktuarium prowadzonym przez Ojców Bernardynów podczas kanonizacji św. Jana w 1997 roku nocował św. Jan Paweł II. Z tego powodu mogliśmy zobaczyć pamiątki po tej wizycie oraz celę, w której papież wtedy przebywał.

Modlitwa towarzyszyła nam przez całą drogę, m.in. poprzez śpiew Godzinek, Różaniec, czy Nieszpory.

Mamy nadzieję, że pielgrzymka przyniesie wiele dobrych owoców w obecnym roku akademickim. Prosimy także o waszą modlitwę w tej intencji.

© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net