ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

2023-07-02

Rekrutacja 2023/2024

Przypominamy, że Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu przyjmuje zgłoszenia nowych kandydatów, którzy chcieliby rozpocząć formację i studia przygotowujące do sakramentu kapłaństwa. Chętni mogą zgłaszać się osobiście w siedzibie Seminarium Duchownego w Sandomierzu, ul. Żeromskiego 6. Możliwy jest także kontakt telefoniczny (tel.: 511-413-002), bądź mailowy (rozeznajpow@gmail.com).

2023-09-28

Inauguracyjna pielgrzymka do Kałkowa

28 września klerycy Sandomierskiego Seminarium wraz ze swoimi wychowawcami pielgrzymowali do sanktuarium do Kałkowa, rozpoczynając tym samym kolejny rok formacji. Mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. W homilii Ksiądz Biskup podkreślił, że bardzo często jesteśmy gotowi walczyć do upadłego o przysługujące nam prawa, zapominając o tym, że mamy przede wszystkim zatroszczyć się o miejsce Boga w naszym życiu. „Powinniśmy zawalczyć o naszą wiarę, ale również o wiarę innych osób, zawalczyć o wykluczonych, zapomnianych, samotnych i cierpiących, zawalczyć o powołania. Życzę Wam i sobie, najdrożsi, abyśmy potrafili w ten sposób oddawać nasze życie Chrystusowi, aby On mógł w nim naprawdę zakrólować” – mówił Pasterz diecezji.

 

Ksiądz Rektor w imieniu księży wychowawców oraz seminarzystów podziękował Księdzu Biskupowi za możliwość corocznego pielgrzymowania do różnych sanktuariów, zaznaczając przy tym, że podczas tych pielgrzymek zawsze obecny jest Biskup, który jest przecież pierwszym formatorem i wychowawcą powołań w diecezji. Nowy Rektor zapewnił także Księdza Biskupa, że księża wychowawcy oraz wykładowcy będą robić wszystko, co w ich mocy, aby w naszych seminarzystach ukształtować ducha kapłańskiego posługiwania.

 

Wyrażamy naszą wdzięczność także względem Księdza Kustosza Sanktuarium oraz jego współpracowników za życzliwe przyjęcie nas w miejscu, w którym pielgrzymi zawierzają swoje sprawy przez ręce Maryi Matki.

 

Powierzajmy Panu Bogu kolejny rok akademicki oraz prośmy o modlitwę w intencji powołań, a także za powołanych do służby w Kościele.

2023-09-13

Pielgrzymka do Pani Sulisławskiej

W wigilię Narodzenia Matki Bożej udaliśmy się w pieszą pielgrzymkę z Sandomierza do Sulisławic. Sandomierska grupa, w której ponad dwustu pielgrzymów niosło swoje intencje do Pani Sulisławskiej, wyruszyła już po raz dwudziesty. Trud trasy ofiarowaliśmy w intencji nowych powołań kapłańskich do naszej diecezji. Pogoda była wspaniała, a trasę urozmaicaliśmy, a jakże, śpiewem, grą na gitarze, rozmowami i wymianą doświadczeń po wakacjach. Po dotarciu na miejsce modliliśmy się na Mszy św. wraz z naszym biskupem Krzysztofem. Pasterz zachęcał nas, abyśmy odważnie opowiadali się za Chrystusem, pomimo nieprzychylności innych ludzi i instytucji. Po skończonych uroczystościach, powierzyliśmy nadchodzący rok formacji – naszych wychowawców, diakonów i wszystkich seminarzystów – Matce Bożej

Różaniec dla zabieganych

Październik to miesiąc poświęcony Matce Bożej. W naszych świątyniach gromadzimy się na nabożeństwach różańcowych, które zazwyczaj odbywają się w godzinach popołudniowych. Niestety, wielu z nas z powodu pracy nie może uczestniczyć w tej modlitwie w swoim kościele parafialnym.

Wychodząc na przeciw potrzebom wszystkich tych, którzy chcieliby oddać cześć Matce Najświętszej poprzez wspólną modlitwę różańcową zapraszamy mieszkańców naszego miasta i okolic do kościoła seminaryjnego św. Michała Archanioła w Sandomierzu na „Różaniec dla zabieganych”. Naszą modlitwę rozpoczynać będziemy każdego dnia o godz. 20.15. Chcemy razem z Wami zawierzać Maryi sprawy Kościoła, a w sposób szczególny pragniemy żarliwie prosić o nowe powołania kapłańskie do naszej diecezji.

Tak więc po pracy, przyjdź i pomódl się z nami o powołania, za powołanych i z powołanymi!

ks. dr Michał Powęska - Rektor WSD Sandomierz

 


 

2023-07-11

Zaproszenie

Zapraszamy na wydarzenia formacyjne w naszym Seminarium. 

http://wsdsandomierz.pl/weekendowe-dni-skupienia

Błogosławieństwo animatorów i ceremoniarzy

16 września w sobotę w murach naszego Seminarium miał miejsce kulminacyjny moment formacyjny Liturgicznej Służby Ołtarza (LSO) w naszej diecezji. Bp Krzysztof Nitkiewicz udzielił błogosławieństwa 40 ceremoniarzom i 5 animatorom liturgicznym - od tej chwili będą współpracować z księżmi proboszczami i wikariuszami w sprawach liturgicznych na parafiach i prowadzić zbiórki ministrantów. Po Mszy Świętej wraz z rodzinami nowych posługujących, udaliśmy się na zasłużony obiad. Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta w czasie rocznego kursu przygotowawczego, a także pozytywne wrażenie naszego Seminarium będą owocować w przyszłości. Nowych kandydatów zapraszamy
Do zobaczenia!


Modlitewne spotkanie Katechetów

Modlitewne spotkanie Katechetów

W przededniu nowego roku szkolnego wzięliśmy udział w ogólnodiecezjalnej Kongregacji Katechetycznej w sandomierskiej bazylice. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od Mszy Świętej, w czasie której ks. bp Krzysztof Nitkiewicz przypominał o miłości i dojrzałych więziach - cechach dobrego katechety. Następnie głos zabrali prelegenci dzieląc się treściami ważnymi w religijnym wychowaniu młodzieży.
Mamy nadzieję, że kolejny rok katechetyczny znajdzie oddźwięk we wzroście wiary uczniów i nauczycieli, a także pozwoli usłyszeć głos powołania w serach młodych.

2023-08-28

Szkoła lektora z rekolekcjami

W naszym seminarium trwają rekolekcje dla kandydatów na lektorów z naszej diecezji. Młodzież uczestniczy w serii spotkań formacyjnych prowadzonych przez zaproszonych gości, jak i przez naszych kleryków, w czasie których poruszane są zagadnienia z zakresu liturgii i posługi w czasie Mszy świętej. Jest to również czas, który przyszli lektorzy mogą poświęcić na modlitwę i wspólną integrację. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.

2023-08-17

Wakacyjne dni skupienia

Wakacje to nie tylko czas wypoczynku, ale także dalszej formacji. W dniach od 16 do 17 sierpnia nasi klerycy udali się do Włostowa i  Karwowa, aby tam podczas prowadzonego przez Ojca Rafała Kobiałkę  dnia skupienia wpatrywać się w postać błogosławionego Wincentego Kadłubka, patrona naszej diecezji, w czasie 800 rocznicy jego śmierci. Spotkanie zainaugurowała poranna modlitwa w kościele parafialnym we Włostowie, skąd seminarzyści wraz z Ojcem Duchownym wyruszyli pieszo do kapliczki i źródełka błogosławionego Wincentego w Karwowie, gdzie odbyła się Msza Święta. Po Eucharystii alumni dzielili się swoimi przeżyciami z wakacji, aby następnie wrócić do kościoła parafialnego. Konferencje wygłoszone przez Ojca Duchownego przybliżyły seminarzystom postać błogosławionego Wincentego Kadłubka oraz jego duchowość. Zwieńczeniem dnia skupienia była wspólna modlitwa.

2023-08-06

Diecezjalny Dzień Młodzieży

6 sierpnia przy klasztorze sióstr Jadwiżanek w Zawichoście odbyło się corocznie spotkanie młodzieży diecezji sandomierskiej. Diecezjalny Dzień Młodzieży rozpoczął się Eucharystią w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, pod przewodnictwem Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Kolejnym punktem spotkania był posiłek a po nim rekreacja dla młodzieży. W świątyni można było usłyszeć świadectwa siostry Wiktorii i diakona Jana a także wsłuchać się w katechezy prowadzone przez księży: Pawła Laska oraz Piotra Pudło. Jednym z elementów spotkania był wykład przedstawiciela Policji, podczas którego poruszył On temat szkodliwości  nałogów i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Diecezjalny Dzień Młodzieży zakończył się modlitwą uwielbienia, prowadzoną przez grupę "Bankruci”.   

 

1 2 3 4
...
66 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net