ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Zaproszenie

Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
uprzejmie zaprasza na
Uroczystość ku czci św. Tomasza z Akwinu,
która odbędzie się 26 stycznia 2019 r.  

Kościół św. Michała Archanioła godz. 10.00
Msza święta koncelebrowana
Budynek Wyższego Seminarium Duchownego godz. 11.15
1. Chór Alumnów
2. Wprowadzenie: ks. bp dr Krzysztof Nitkiewicz - Biskup Sandomierski
3. Wykład: Rozum wobec wiary - współczesna pokusa gnostycyzmu - ks. dr hab. Marek Tatar, prof. UKSW
4. Podsumowanie: ks. dr Rafał Kułaga - Rektor Seminarium
5. Chór Alumnów 

Ekumeniczny Raków

W trwającym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan na wspólnej modlitwie w kościele parafialnym w Rakowie spotkali się duchowni i wierni różnych wspólnot chrześcijańskich z naszej diecezji i regionu.

Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz sandomierski. We wspólnej modlitwie uczestniczyli: ks. Paweł Walczyński - dziekan dekanatu świętokrzyskiego Kościoła Polskokatolickiego i proboszcz parafii w Ostrowcu Świętokrzyskim, pastor Wojciech Ostrowski z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, ks. Wojciech Rudkowski z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ks. prof. Przemysław Kantyka, dyrektor Instytutu Ekumenicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prof. Piotr Kopiec, członek Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski. Mszę św. koncelebrowali kapłani z Kurii diecezjalnej, księża profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, księża dziekani i kapłani z pobliskich dekanatów oraz ojcowie Oblaci z sanktuarium na Świętym Krzyżu. W modlitwie o jedność wzięli udział także alumni seminarium sandomierskiego, klerycy nowicjusze oblaccy oraz mieszkańcy Rakowa wraz z miejscowymi władzami samorządowymi. Śpiew podczas liturgii poprowadził chór parafialny.

Po Komunii Świętej przedstawiciele wspólnot i kościołów podziękowali za modlitwę i wyrazili swój podziw dla przedsięwzięcia ekumenicznego.

Kończąc wspólną modlitwę bp Krzysztof Nitkiewicz podziękował za wspólne spotkanie i zaangażowanie na rzecz jedności między wierzącymi w Chrystusa. W swoim słowie nawiązał w do historii Rakowa, znanego z Akademii Braci Polskich Arian. Podsumował spotkanie porównując obecną sytuację chrześcijan do przeźroczystej pancernej szyby, która stojąc pomiędzy różnymi wspólnotami uniemożliwia wyciągnięcie ręki do drugich; jednakże jest Osoba która potrafi zniszczyć te podziały - Jezus Chrystus.

 

Sesja egzaminacyjna

W naszym seminarium rozpoczęła się sesja zaliczeniowa i egzaminacyjna. Prosimy o modlitwę w naszej intencji, o światło Ducha Świętego, by wspierał nas w nauce.

Dzień skupienia

W dniach 12/13 stycznia przeżywaliśmy dzień skupienia, który poprowadził nasz ojciec duchowny ks. dr Rafał Kobiałka. W związku z obchodzonym dziś Świętem Chrztu Pańskiego rozważaliśmy tę tajemnicę. Ten dzień skupienia był inny od pozostałych, gdyż klerycy wszystkie modlitwy odmawiali indywidualnie przed wystawionym w monstrancji Najświętszym Sakramentem. Konferencje miały natomiast formę jedynie wprowadzenia do modlitwy i rozważań indywidualnych. Te nadzwyczajne środki miały nam pomóc w skupieniu się na „zwyczajnych” tekstach jakie daje nam Kościół w liturgii, a nie na „rewelacyjnych” słowach prowadzącego. Jak mówił ojciec: Często popełniamy błąd kiedy szykujemy się do dnia skupienia myśląc: Co nowego powie rekolekcjonista? Tym razem zamiast zastanawiać się co powie pomyślmy raczej co możemy usłyszeć od Jezusa.

Podczas wspólnej Eucharystii wszyscy zostali pokropieni wodą święconą na pamiątkę przyjęcia chrztu.

Kolędowanie z przyjaciółmi

Jak co roku w okresie Narodzenia Pańskiego do naszego seminarium na spotkanie opłatkowe przybywają członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół WSD. Spotkanie rozpoczęła Eucharystia w kaplicy seminaryjnej pod przewodnictwem naszego Ojca duchownego ks. dr. Rafała Kobiałki.

Po Mszy świętej nasi Przyjaciele udali się na refektarz, gdzie Ksiądz Rektor, a także dziekan alumnatu złożyli życzenia, a koordynator Stowarzyszenia Przyjaciół WSD wyraził wdzięczność za działalność parafialnych Kół Stowarzyszenia Seminarium. Następnie był czas na życzenia indywidualne przy łamaniu się opłatkiem oraz rozmowy przy kawie i ciastku.

O godzinie 17.00 rozpoczął się Koncert kolęd. Zebranych w kościele seminaryjnym powitał kl. Paweł Kida – który pełni funkcję organisty w naszej wspólnocie, zachęcił on jednocześnie do gorącego wysłuchania repertuaru obydwu chórów.  Podczas koncertu Sandomierski Chór Katedralny zaśpiewał m.in.: Lulajże Jezuniu, Bracia patrzcie jeno, My też pastuszkami. Chór klerycki zaprezentował m.in.: Resonet in laudibus, Przy onej dolinie, Przystąpmy do szopy, Hej w dzień narodzenia, Trumfy Króla Niebieskiego. Na zakończenie koncertu Ks. Rektor podziękował chórom za występ, a następnie wszyscy odśpiewali wspólnie kolędę Bóg się rodzi.

Spotkanie z przyjaciółmi zakończyła wspólna kolacja podczas, której atmosferę umilali śpiewem kolęd klerycy: Damian Surowiec, Albert Bujak, Piotr Żurawski. Gościnnie wystąpił także brat Piotra, Paweł.


Diakoni obsługiwali stoły

W Dziejach Apostolskich znajdujemy informację o tym, że diakoni zostali ustanowieni między innymi do obsługi stołów. W naszej wspólnocie tę posługę diakoni wykonują jeden raz, w ostatni dzień wykładów. Już niedługo bowiem, po sesji egzaminacyjnej, zostaną posłani na praktykę duszpasterską do parafii. Symboliczne tłuczenie talerzy oznacza koniec pewnego etapu ich posługi i rozpoczęcie nowego. Obiad i posługa przy stołach podejmowana przez rok VI to tradycja seminaryjna. Była przy tym niezła zabawa, którą widać na zdjęciach.

Pielgrzymka dziękczynna

Alumni z roku III podczas przerwy świątecznej udali się na Jasną Górę, by podziękować Bogu za otrzymanie stroju duchownego. U stóp Pani Jasnogórskiej złożyli swoje dziękczynienie za ten dar, który otrzymali w tym roku. W ich dziękczynieniu towarzyszył im Ojciec duchowny ks. Szymon Brodowski.

Wigilia seminaryjna

21 grudnia w naszej wspólnocie seminaryjnej odbyło się spotkanie opłatkowe dla księży profesorów i alumnów. Wigilię poprzedziły uroczyste nieszpory w kaplicy seminaryjnej, którym przewodniczył ks. bp Edward Frankowski. Spotkanie na refektarzu poprowadził ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. Przypomniał zgromadzonym o roli liturgii w życiu kapłana, a także o tym, że kapłan ma za zadanie troszczyć się o wzrost nowych powołań. Zebrani mogli usłyszeć konkretne wskazówki jak to czynić. Przed wieczerzą diakon odczytał fragment Ewangelii, następnie  ksiądz biskup pobłogosławił opłatki. Po czym nastąpił czas na składanie sobie życzeń. Po połamaniu się opłatkiem, zasiedliśmy do "wigilijnej" kolacji. Zwieńczeniem był wspólny śpiew kolęd i projekcja filmu z życzeniami bożonarodzeniowymi przygotowanego przez kleryków.


 

Nowy numer Powołania

Chcesz wiedzieć co łączy Jonasza i Janusza?
Czy widziałeś mural "Oblicze Piękna"? Czy znasz autorkę tego dzieła?
Co mówi św. Faustyna o Trójcy Świętej?
Bóg, honor, ojczyzna. Jak to zawołanie brzmiało w przeszłości, a co oznacza dla współczesnych Polaków?
 
Na te i wiele innych pytań próbują odpowiedzieć klerycy i nie tylko oni w najnowszym numerze Powołania. Zachęcamy do zobaczenia co dla was przygotowaliśmy.

Imieniny w seminarium

21 grudnia podczas porannej Mszy Świętej sprawowanej w kaplicy seminaryjny modliliśmy się w intencji księży solenizantów: dyrektora Dominika Buckiego oraz profesora Adama Kopcia - wykładowcy teologii dogmatycznej.
 Non est viri timere sudorem - nie przystoi mężczyźnie bać się ciężkiej pracy  (Seneka)
Wytrwałej pracy nie boją się nasi Solenizanci, ponieważ każdego dnia wkładają dużo wysiłku czy to w zarządzanie od strony materialnej seminarium, czy też przez pracę w kurii i na auli wykładowej. Za tę posługę jesteśmy im bardzo wdzięczni.
Pragniemy życzyć drogim solenizantom wielu łask Bożych, opieki Matki Bożej i św. Józefa na dalsze lata posługi kapłańskiej w naszej wspólnocie.
 

1 2 3 4
...
31 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net