ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

EGZAMIN WSTĘPNY

Informujemy, że 13 lipca 2024 o godz. 9oo w budynku Seminarium przy ul. Żeromskiego 6 w Sandomierzu odbędzie się Egzamin wstępny do naszego Seminarium.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego:
511 413 002

Dzień skupienia

Ksiądz Andrzej Nowakowski - pochodzący z naszej diecezji misjonarz w Zambii poprowadził dla nas ostatni dzień skupienia. Podzielił się tym jak przeżywa kapłaństwo, a także na co zwrócić szczególną uwagę w formacji seminaryjnej. Oczywiście nie zabrakło egzotycznych akcentów jak: białej misjonarskiej sutanny, stuły w tropikalnym wzorze i błogosławieństwa w języku chibemba. W czasie tego dnia skupienia gościliśmy także trzech Rekolektantów, dziękujemy za Waszą obecność i mamy nadzieję, że to był dla Was dobry czas ☺️

2024-03-18

Kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu oraz posługa lektoratu

18. marca, w sandomierskim kościele seminaryjnym Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz udzielił posługi lektoratu sześciu alumnom z roku trzeciego oraz włączył brata z roku piątego w grono kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu. W swojej homilii ksiądz Biskup zwrócił szczególną uwagę na miłosierdzia i człowieka, który tego miłosierdzia potrzebuje. Bezpośrednio po homilii, odbyło się ustanowienie nowych lektorów oraz błogosławieństwo kandydata do święceń. Lektorzy na swoje ręce dostali księgę Pisma Świętego, które mają zgłębiać, pokochać oraz głosić swoim życiem.

Nowy kandydat do święceń diakonatu oraz prezbiteratu to Łukasz Michalczyk z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim.

Ustanowieni lektorami zostali: Krystian Bajdas z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Jastkowicach, Tomasz Kluk z parafii pw. św. Józefa w Nisku, Bartosz Kołodziej z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Raniżowie, Tomasz Mycek z parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Padwi Narodowej, Mateusz Sklażewicz z parafii pw. św. Marcina w Połańcu oraz Gabriel Urbaniak z parafii pw. św. Rodziny w Trześni.  

2024-02-24

Święcenia Diakonatu

W seminaryjnym kościele św. Michała w Sandomierzu dwóch braci Dawid Łyko i Dawid Wieczorek przyjęło święcenia diakonatu. Sakramentu udzielił im Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. W homilii nawiązał do posłuszeństwa, które zawsze przynosi największy owoc, oraz do wiernego wypełniania misji, jaka jest powierzona diakonom oraz kapłanom w Kościele. Podkreślił także, że ksiądz powinien zawsze być dla wiernych dostępny. Nowo wyświęceni diakoni po raz pierwszy mogli założyć stuły (przewieszone przez lewe ramie) oraz dalmatyki. Jednocześnie diakoni zostali skierowani na praktyki, gdzie będą zdobywać duszpasterskie doświadczenie. Dawid Łyko udał się do parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim, a Dawid Wieczorek do parafii pw. Św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim.

2024-02-22

Rekolekcje wielkopostne

W dniach 18-22 lutego sandomierscy klerycy przeżywali rekolekcje, które prowadził ks. dr Jerzy Smoleń, kapłan diecezji tarnowskiej. W swoich konferencjach pokazywał obraz dobrego seminarzysty oraz księdza. Za przykład wielu postaw podawał św. Jana Pawła II. Dzielił się także swoim kapłańskim doświadczeniem i głębokimi przemyśleniami. 

2024-02-14

Posypmy głowy popiołem

W środę 14. lutego rozpoczął się Wielki Post, czterdziestodniowe przygotowanie do Świąt Wielkanocnych. Środa popielcowa jest nierozerwalnie związana z obrzędem posypania głów popiołem, podczas którego kapłan wygłasza jedną z dwóch fraz „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz”. Właśnie te dwa wyrażenia powinny towarzyszyć człowiekowi w tym pięknym okresie liturgicznym. Pierwsze wzywa do zmiany myślenia oraz postępowania, drugie do uniżenia i pokory.

2024-02-10

Praktyki diakońskie

Seminarzyści roku szóstego zostali skierowani na swoje pierwsze parafie, na których będą odbywać praktyki kończące czas formacji seminaryjnej. Ta ważna dla naszych najstarszych braci chwila miała miejsce w rektoracie naszego Seminarium, gdyż to właśnie ks. rektor Michał Powęska w obecności księży wychowawców oraz wspólnoty seminaryjnej przedstawił diakonom decyzję Księdza Biskupa, oraz wręczył właściwe dokumenty. Miło nam poinformować, że dk. Albert Bujak został skierowany do parafii pw. Św. Andrzeja Boboli i św. Antoniego Pustelnika w Dwikozach, dk. Mateusz Rogoziński do parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Raniżowie, a dk. Jan Siudak do parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu. Dawid Łyko będzie pełnił posługę w parafii pw. Miłosierdzia Bożego  w Ostrowcu Świętokrzyskim, a Dawid Wieczorek w parafii pw. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim. Święcenia diakonatu tych braci odbędą się 24 lutego.

2024-01-27

Spotkanie Przyjaciół

27 stycznia odbyło się w sandomierskim seminarium spotkanie Przyjaciół WSD, na wspólnej modlitwie, dzieleniu się opłatkiem i koncercie kolęd w wykonaniu chóru parafialnego z Parafia św. Józefa w Sandomierzu i chóru kleryckiego.

2024-01-20

Akademia Świętego Tomasza z Akwinu

20. stycznia, w naszych seminaryjnych murach odbyła się akademia ku czci św. Tomasza z Akwinu. Całość została zainaugurowana Mszą świętą, pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Wykład pt. "Celebracja — piękno — życie. Benedykt XVI o liturgii" poprowadził ks. dr Tomasz Bać.

2024-01-08

Serdecznie zapraszamy na koncert kolęd

Serdecznie zapraszamy na koncert kolęd, który odbędzie się 27 stycznia o godzinie 17.00 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Sandomierzu. Wystąpi chór alumnów WSD w Sandomierzu oraz schola z parafii św. Józefa w Sandomierzu.

1 2 3 4
...
68 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net