ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Wędrówka ku... kapłaństwu!

 

Powołanie to tajemnica. Człowiek nie rodzi się kapłanem, lecz staje się nim.
Jak to wygląda w praktyce? 6 lat modlitwy, wspólnego życia, pracy, nauki i rozwijania pasji. Po co aż tyle? A może lepiej spytać dla KOGO?
To wszystko dla Jezusa i dla… Was, bo jako kapłani będziemy służyć własnie Wam.
Nie mogliśmy spotkać się podczas Dnia Otwartej Furty oraz w Waszych parafiach, dlatego zapraszamy do wspólnej wędrówki przez formację do kapłaństwa w naszym seminarium! 

 

Świadectwa powołanych

Co roku, w maju, klerycy jak i wykładowcy naszego seminarium odwiedzają parafie w diecezji, aby dać świadectwo swego powołania. Spotykają się z młodymi ludźmi, opowiadają jak odczytać Boże powołanie i dlaczego warto wybrać tę drogę życiową. Obecnie, z powodu pandemii, taka forma spotkań nie jest możliwa. Nie mógł się odbyć także XX Dzień Otwartej Furty Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.

Zapraszamy zatem do obejrzenia na seminaryjnym Facebooku krótkich filmów nagrywanych przez kapłanów z diecezji sandomierskiej. Opowiadają oni o swoich doświadczeniach z pracy kapłańskiej, szczególnych chwilach, które zapadły im w pamięć i wartościach, jakie niesie powołanie.

 

Każdemu człowiekowi Bóg daje określoną drogę powołania. Jedni wiodą życie w małżeństwie, inni są sami albo zostają kapłanem, czy siostrą zakonną. Jeśli właściwie rozeznamy drogę naszego powołania, właściwie odczytamy znaki, które kieruje do nas Bóg, to będziemy ludźmi szczęśliwymi.

 

 

9/72 Ks. Rafał Kusiak https://www.facebook.com/SanTeosPL/videos/690527385057749/

8/72 Ks. Konrad Fedorowski https://pl-pl.facebook.com/SanTeosPL/videos/563004984355861/

7/72 Ks. Piotr Klocek https://www.youtube.com/watch?v=NNTcL7HbTNY

6/72 Ks. Łukasz Kołodziej https://pl-pl.facebook.com/SanTeosPL/videos/804855736709321/

5/72 Ks. Damian Szypuła https://pl-pl.facebook.com/SanTeosPL/videos/552314955425127/UzpfSTIyODEyMTY4NzI4OTE5MzoyNDkxMDE5MDQwOTk5NDM1/

4/72 Ks. Mariusz Góra https://pl-pl.facebook.com/SanTeosPL/videos/2783993625166840/

3/72 Ks. Szymon Brodowski https://pl-pl.facebook.com/SanTeosPL/videos/231937827892808/UzpfSTIyODEyMTY4NzI4OTE5MzoyNDc2MDU5NTEyNDk1Mzg4/

2/72 Ks. Kamil Dziurdź https://pl-pl.facebook.com/SanTeosPL/videos/271236897610085/UzpfSTIyODEyMTY4NzI4OTE5MzoyNDcxNzI4OTA2MjYxNzgy/

1/72  Ks. Krzysztof Kwiatkowski https://pl-pl.facebook.com/SanTeosPL/videos/564844004165148/UzpfSTIyODEyMTY4NzI4OTE5MzoyNDY3NDI4NTkzMzU4NDgw/100-lecie św. Jana Pawła II

 

18 maja 2020 roku mija setna rocznica urodzin świętego Jana Pawła II. Z tej okazji klerycy sandomierskiego seminarium przygotowali montaż słowno-muzyczny, aby uczcić naszego rodaka i przypomnieć jego nauczanie.

 

- Święty Jan Paweł II jest wzorem i przykładem dla nas, przyszłych kapłanów. Przez jego wstawiennictwo, w przededniu setnych urodzin, chcemy modlić się o nowe święte powołania i prosić o szybkie zakończenie epidemii. Poszczególne teksty i rozważania różańcowe zostały zaczerpnięte przede wszystkim z bogatego dorobku naszego papieża. – mówił kleryk Jan Golec.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 20.00. Na początku ksiądz rektor Rafał Kułaga przywitał wszystkich zgromadzonych w kaplicy oraz łączących się za pomocą mediów społecznościowych. Zaznaczył, że choć panująca sytuacja nie pozwoliła nam spotkać się ani podczas Dnia Otwartej Furty, ani też podczas tzw. Niedziel Powołaniowych, to jednak choć w ten sposób pragniemy modlić się w intencji nowych powołań kapłańskich oraz o ustanie pandemii.

- Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd. Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj, wiesz, że ono musi tu gdzieś być — Gdzie jesteś, źródło? Jakże starannie ukryłeś tajemnicę twego początku. Pozwól mi wargi umoczyć w źródlanej wodzie, odczuć świeżość, ożywczą świeżość. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Tymi słowami zaczerpniętymi z Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II rozpoczynamy naszą dzisiejszą medytację. Wsłuchując się w słowa naszego papieża, będziemy starali się zbliżyć się do źródła, źródła naszego istnienia, naszego życia, źródła naszego powołania. Źródła, do którego zdąża każdy człowiek – do Jezusa Chrystusa, który jest prawdziwym Bogiem i prawdziwym Człowiekiem.

Swoim świadectwem o Janie Pawle II podzielił się kleryk Dariusz Cichoń: 

 - Święty Jan Paweł II jest dla mnie autorytetem. Żył tak, jak głosił. Głosił drogę trudną, ciężką. Jednak swoim życiem, cierpieniem uczynił swój pontyfikat, słowa wiarygodnymi i autentycznymi. Jest wzorem chrześcijanina.

  Klerycy recytowali wiersze i odczytywali wybrane teksty z wypowiedzi świętego Jana Pawła II. Następnie podczas modlitwy różańcowej, cała wspólnota seminaryjna modliła się w intencji nowych powołań kapłańskich i zakończenia epidemii. Na zakończenie klerycy odśpiewali Apel Jasnogórski, a ksiądz rektor udzielił błogosławieństwa relikwiami świętego Jana Pawła II.


 


 

 

 

 


 

Nowy komunikat

Od 17 maja br. podczas każdej Mszy św., nabożeństw i wieczornej Adoracji Najświętszego Sakramentu (w godz. 19.00-21.00) w naszym kościele seminaryjnym może być obecnych maksymalnie 29 osób /oprócz osób sprawujących kult religijny/.

Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa oraz zachowania między sobą dystansu.

 

Msze Święte

w dni powszednie: 6.30; 7.00

w niedziele i uroczystości: 7.30; 9.00 i 11.00

 

Spowiedź

podczas Mszy Świętych w Oratorium Sługi Bożego ks. Wincentego Granata 

 

 Zachęcamy także do prywatnej modlitwy i uzyskania odpustu zupełnego w kościele seminaryjnym

w dni powszednie od godz. 7.30, w niedziele i uroczystości od godz. 12.00.


Nabożeństwa majowe

Nabożeństwa majowe sprawowane są w kościele seminaryjnym codziennie o godz. 18.00. Po nich Adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 21.00O godz. 20.30 transmitowana przez internet modlitwa różańcowa w intencji ustania epidemii oraz z prośbą o deszcz, aby Bóg uchronił nas od zagrażającej nam suszy.

KONTAKT

Od 25 marca br. do odwołania: FURTA - 511 413 111 (Furta otwarta w godz. 8.00-15.00)

 


Życzenia Wielkanocne

Cieszmy się i radujmy, bo Chrystus prawdziwie powstał z martwych i przez to zapowiedział nasze zmartwychwstanie i nasze życie wieczne! Niech nic i nikt nie wydrze nam tej radości.

 

W imieniu całej wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu składam wszystkim świąteczne życzenia: Niech Zmartwychwstały Chrystus opromienia swoim światłem wszystkie mroki naszego życia, niech wnosi w nasze życie nadzieję i pokój!

 

Proszę polecajmy w modlitwie naszych Alumnów, którzy w związku z sytuacją epidemiczną kontynuują formację w rodzinnych parafiach, a także błagajmy Boga o liczne i święte powołania do naszego seminarium.

 

Ks. dr Rafał Kułaga

Rektor WSD w Sandomierzu

Triduum Paschalne

  

 

 

 

  

 


Wielki Czwartek - w tym dniu obchodzimy pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu oraz Sakramentu Kapłaństwa. O godz. 10.00 Biskup Ordynariusz sprawował Mszę św. Krzyżma 

a o godz. 17.30 Mszę św. Wieczerzy Pańskiej w sandomierskiej bazylice katedralnej

 

 


 

Wielki Piątek jest jedynym dniem w roku, w którym nie sprawuje się Mszy świętej. O godz. 9.00 Rektor Wyższego Seminarium Duchownego przewodniczył Liturgii Godzin w kaplicy seminaryjnej

 


 

 O godz. 17.30 Biskup Pomocniczy Senior odprawił Liturgię Wielkiego Piątku w sandomierskiej bazylice katedralnej

 

 

 

Wielką Sobotę o godz. 9.00 Rektor Wyższego Seminarium Duchownego przewodniczył Liturgii Godzin w kaplicy seminaryjnej

 

 

 O godz. 19.00 Biskup Ordynariusz przewodniczył liturgii w sandomierskiej bazylice katedralnej 

 


 

 Tydzień Modlitw o Powołania

Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczęliśmy Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego (3 - 10 maja), który będzie przebiegał  pod hasłem "Wielka Tajemnica Wiary”.

Pierwszoczwartkowa modlitwa w intencji powołań z kościoła seminaryjnego https://pl-pl.facebook.com/niedziela.sandomierz/videos/932972617154415/UzpfSTIyODEyMTY4NzI4OTE5MzoyNDg5NjY0MzQ0NDY4MjM4/

Błagajmy wspólnie Boga o liczne i święte powołania do naszego seminarium:

Boże miłosierny, daj Kościołowi swemu wielu gorliwych i świętych kapłanów! Wybierz i powołaj ich sam spośród ludu swego, aby żaden niepowołany między nimi się nie znalazł, a żaden powołany przez Ciebie nie został pominięty! Kształtuj ich sam łaską Ducha Świętego, jak niegdyś przysposobiłeś przez Niego Apostołów. Niech prawdę Twoją i Twoje nakazy głoszą słowem, przykładem i życiem! Niech pracują w Twojej winnicy bez znużenia, oczekując w pokorze wysiłków swej pracy tylko od Ciebie i nie szukają niczego prócz twojej chwały! Wzbudź na nowo w Kościele swego Ducha, którego wylałeś na Apostołów.

1 2 3 4
...
45 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net