ul. Żeromskiego 6, 27-600 Sandomierz 15 832 04 26, fax: 15 832 27 08

Aktualności

Dzień niepodległości

Oprócz kształtowania duchowości, Seminarium ma kształtować również serce, które u każdego Polaka bije mocniej właśnie 11 listopada - w Święto Niepodległości. Klerycy w czasie swojej sześcioletniej formacji w WSD mogą - przez udział w obchodach patriotycznych - rozwijać w sobie postawę miłości do Ojczyzny. Tak, aby każdy z nas, wzrastając w niej, dojrzewał do obowiązków patriotycznych i społecznych, które wspomniał podczas uroczystej Mszy św. dzisiejszy kaznodzieja - ks. dr Jerzy Dąbek. Wskazał on także na historię Polaków jako narodu szlachetnego, trwałego w zasadach, respektującego prawo i godny styl życia. Te cechy są nam ciągle zadane, abyśmy do nich dorastali.


 

Dzień skupienia

    W miniony weekend w naszym Seminarium mogliśmy przeżyć dzień skupienia skoncentrowany na osobie i heroicznych cechach Sługi Bożego ks. Stanisława Sudoła (1895-1981). Jego materialne ubóstwo i bogactwo ducha, cierpliwość wobec spowiadanych osób i rozmodlenie jakiego był przykładem są postawami godnymi naśladowania nie tylko przez księży, ale już podczas przygotowania się do kapłańskiego życia w czasie seminaryjnej formacji. 

Msze za zmarłych w sandomierskich kościołach

  Oktawa Uroczystości Wszystkich Świętych to doskonały czas dla wielu z nas, aby nie tylko wspominać zmarłych przyjaciół, krewnych, znajomych i spędzone z nimi chwile, ale również zyskać odpust zupełny i ofiarować go właśnie w ich intencji. Podobnie uczyniliśmy i my modląc się 02.11.2015 r. w bazylice katedralnej za zmarłych członków kapituły sandomierskiej i Pasterzy naszej diecezji, którzy spoczywają w katedralnych kryptach. Jako klerycy nie mogliśmy zapomnieć o modlitwie w intencji zmarłych rektorów, wykładowców i kleryków naszego Seminarium, których polecaliśmy Miłosiernemu Bogu 3 listopada podczas Mszy św. Pamiętajmy w tych szczególnych dniach o tych wszystkich, którzy poprzedzili nas w drodze do wieczności.

Modlitwa o świętość kapłanów

Nasza wspólnota seminaryjna brała udział w modlitwie o świętość kapłanów. Modliliśmy się wspólnie z kapłanami. Spotkanie rozpoczęła adoracja Najświętszego Sakramentu w bazylice katedralnej prowadzona przez ks. prał. Stanisława Bara, ojca duchownego diecezji.
Natomiast po zakończeniu adoracji odbyła się Msza św. którą koncelebrowali księża pod przewodnictwem naszego biskupa Krzysztofa Nitkiewicza wraz z biskupem seniorem Edwardem Frankowskim oraz z gościem księdzem biskupem seniorem diecezji drohiczyńskiej Antonim Dydyczem.
Po zakończeniu Eucharystii udaliśmy się na spotkanie do Katolickiego Domu Kultury, gdzie ksiądz biskup Dydycz kontynuował swoje rozważania dotyczące Bożego Miłosierdzia we wspólnocie Kościoła. 

Rekolekcje z "Maliną"

  „Słuchanie – Odpoczynek – Przyjaźń” to oś tegorocznych rekolekcji w naszym Seminarium, które wygłosił ks. Mirosław „Malina” Maliński – wrocławski duszpasterz akademicki. Nie tylko  Rekolekcjonista był inny niż wszyscy poprzedni. Zmieniona została dotychczasowa formuła rekolekcji: oprócz modlitwy wspólnej i konferencji codziennie odbywały się wspólne dyskusje kleryków (praca w grupach) i dzielenie się doświadczeniami w kontekście wspomnianych tematów. 

Błogosławiony Kadłubek

Niedziela najbliższa dacie wspomnienia świątobliwego patrona diecezji – 9 października – to rokrocznie dzień szczególnej procesji ku czci biskupa Wincentego Kadłubka, błogosławionego Kościoła katolickiego. Choć urodził się on ok. 1160 r. (w Karwowie, dzisiejsza par. Włostów) jego kult jest ciągle żywy właśnie przez publiczne okazywanie przywiązania do jego osoby.

Rekolekcje

Nasza wspólnota seminaryjna w dniach od 21 października do 25 października będzie przeżywać swoje jesienne rekolekcje.
Rekolekcje poprowadzi ks. Mirosław Maliński. 
Prosimy Was o modlitwę w naszej intencji.

Inauguracja roku akademickiego

  Dnia 05 października w naszym Seminarium odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2015/2016, podczas której nowo przybyli alumni zostali oficjalnie włączeni do grona studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Najważniejszym punktem dnia była uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Jego Ekscelencja ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz wraz z  ks. Bp Edwardem Frankowskim, ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski i ks. dr Jan Biedroń.
  W homilii pasterz diecezji mówił o zbliżającym się roku Miłosierdzia, aby nie zatwardzać serc i być otwartym na potrzeby innych. Po zakończonej Eucharystii nowi klerycy złożyli ślubowanie oraz zostały wręczone Indeksy.
   Całość uroczystości uwieńczył wspólny obiad w kleryckim Alma Mater.

Doroczna Pielgrzymka Seminarzystów

 Doroczna Pielgrzymka Seminarzystów na rozpoczęcie roku akademickiego - 01.10.2015 Klerycy sandomierskiego Seminarium wraz z przełożonymi odbyli dziś autokarową pielgrzymkę do Kalwarii Pacławskiej, Krasiczyna i Leżajska. Pielgrzymom towarzyszył bp Krzysztof Nitkiewicz, który w homilii wygłoszonej podczas Mszy Świętej w Pacławskim Sanktuarium podkreślił rolę wspólnoty w budowaniu kleryckich i kapłańskich relacji. Ordynariusz zwrócił również uwagę na znaczenie pokuty i miłosierdzia na drodze nawrócenia i powrotu do Boga.
 Czas wspólnej modlitwy przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej był okazją do zawierzenia Jej rozpoczynającego się roku akademickiego i całej Wspólnoty Seminaryjnej.

« 1
...
39 40 41 42 43 44 45
...
46 »
© Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu
wykonanie: e-parafia.net